ΠΑΟΚ - Κύμη 78-60

Ο ΠΑΟΚ (3-2) νίκησε την Κύμη (1-4) με 78-60 έχοντας 42% στα τρίποντα με 9/21.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη επί της Κύμης με 78-60 έχοντας αρκετά καλά ποσοστά πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων (9/21, 42%).

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου χάρη στην πιεστική τους άμυνα ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε αρκετά λάθη, ωστόσο δεν τα μετουσίωσαν όλα σε καλάθια αφού έχασαν αρκετούς αιφνιδιασμούς.

Ο ΠΑΟΚ είχε ένα μόνιμο προβάδισμα, αλλά όχι ασφαλείας αφού η Κύμη με τον Κάμφορ κυρίως παρέμενε σε θέση... αντεπίθεσης.

Η τρίτη περίοδος αποδείχτηκε κομβική για τη συνέχεια του αγώνα. Η ταυτόχρονη παρουσία των Χάτσερ, Γκος και Τζόουνς δημιούργησε αρκετά προβλήματα και με τον Μαργαρίτη να σκοράρει από κοντά, έφτασαν και στο +16 (57-41, 30').

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως 2/2 τρίποντα του Τζόουνς από τη γωνία, έκοψαν τις όποιες διαθέσεις είχαν (63-45, 34').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η άμυνα του ΠΑΟΚ περιόρισε τα ατού της Κύμης (Σαγκς 2π, Μπολντς άποντος) ενώ βρήκε 9/21 τρίποντα. Ανώτεροι οι σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλ Χάτσερ σε 24:04 είχε 17 πόντους (4/6δ., 2/4τρ., 3/3β.), 5 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΝτεΜάριους Μπολντς σε 18:32 είχε 0/7 σουτ ενώ ο Σκοτ Σαγκς τελείωσε με 2 πόντους και κανένα ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο εκεί όπου το 44-39 έγινε 57-41 με επιμέρους σκορ 13-2.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Τέπιτς (12π., 5ρ.), Μαργαρίτης (14π., 6ρ. 3ασ.) και Τζόουνς (9π. με 3/6 τρίποντα).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τίποτα, η Κύμη την άσχημη επιθετική της λειτουργία στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 36-29, 57-41, 78-60