Κολοσσός-Κύμη 97-90

Νίκος Καρφής

Σε ένα ματς που έσπασε... καρδιές, ο Κολοσσός επικράτησε της Κύμης με 97-90 στην 2η παράταση και πήρε την πρώτη του νίκη στη Basket League.

Μετά από δύο παρατάσεις, ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει μια νίκη-θρίλερ (97-90) κόντρα στην Κύμη, με τους Ροδίτες να φτάνουν στην πρώτη τους νίκη στη Basket League.

Από την άλλη και η ομάδα της Εύβοιας μετά από 3 αγωνιστικές βρίσκεται στο 1-2.

Για τους νικητές ο Ντουρέν με 26 πόντους και ο Μαυροειδής με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι, ενώ για τους ηττημένους μεγάλο ματς έκανε ο Μπολντς με 31 πόντους, όμως έχασε τα δύο κρίσιμα σουτ που θα έδιναν νίκη στην ομάδα του (σε 4η περίοδο και 1η παράταση).

Το ματς

Ο Κολοσσός μπήκε... φουριόζος στο ματς και με τον Ντουρέν έκανε το 12-4 στο 5'. Γρήγορα αντέδρασε η Κύμη, η οποία ισοφάρισε (14-14) με τον Ουάσινγκτον στο 6'. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν, η ομάδα της Ρόδου το εκμεταλλεύτηκε και με ένα σερί 9-0, έκανε το 23-14 με το δίποντο του Μαυροειδή. Ο Στυλιανού ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ δεκαλέπτου, σκοράροντας για το 25-19.

Προς το τέλος της πρώτης περιόδου ο Ντιγκς έχασε τις αισθήσεις του και σωριάστηκε στο παρκέ. Ο γιατρός του γηπέδου τον βοήθησε άμεσα, δίνοντας του τις πρώτες βοήθειες. Λίγο μετά σηκώθηκε και πήγε υποβασταζόμενος στο ιατρείο του γηπέδου, τρεκλίζοντας.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, οι 2 ομάδες αντιμετώπισαν δυσκολίες στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά στους 7 (30-23) με τον Άσκα. Η ομάδα της Εύβοιας μείωσε στον πόντο (35-34) με τον Μπολντς στο 27'. Ο Μαυροειδής με δύο βολές σημείωνε το 42-38 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Κύμη πήρε προβάδισμα στο σκορ στα μέσα της 3ης περιόδου, αφού ο Μπολντς έγραψε το 50-52. Oι γηπεδούχοι δεν έμειναν για πολύ πίσω στο σκορ και με τον Γκιμπς έκαναν το 54-52 στο 27'. Ο Μπολντς για άλλη μια φορά βρήκε στόχο και ισοφάρισε στο τέλος του δεκαλέπτου (56-56).

O Γκιμπς έβαλε μπροστά τον Κολοσσό με 68-65 στο 35'. Η Κύμη αντέδρασε και με τον Ουάσινγκτον έκανε το 68-71, 1:30 πριν το τέλος. O Mπολντς σκόραρε για το 71-73, 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά απάντησε ο Μαυροειδής στο 39:54. Ο Μπολτνς αστόχησε στο τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Σαγκς σκόραρε για το 79-81, 1 λεπτό πριν το τέλος, αλλά ο Άσκα έβαλε ξανά μπροστά (82-81)τους γηπεδούχους, 30 δεύτερα πριν τη λήξη της παράτασης. Ο Χόρτον με ζευγάρι βολών έκανε το 82-83, αλλά ο Ντοyρέν με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην 2η παράταση.

Ο Γκιμπς με τριποντο έκανε το 92-89, 1 λεπτό πριν τη λήξη της 2ης παράτασης. O Nτουρέν είχε 2/2 βολές στο τέλος, κάνοντας το 94-90 και τελικά μετά από ένα πραγματικό θρίλερ, ο Κολοσσός πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός ήταν πιο ψύχραιμος στην 2η παράταση, έβαλε τις κρίσιμες βολές και είχε λιγότερα λάθη στο ματς από την Κύμη (15 αντί 22)

ΕΚΑΝΑΝΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντουρέν με 26 πόντους και ο Μαυροειδής με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ιβάν Άσκα βοήθησε πολύ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πουλιανίτης δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του στα μόλις 5 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: O Nτουρέν με το σκορ στο 92-90, 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της 2ης παράτασης, πήγε στις βολές, έκανε το 94-90 και στην επόμενη επίθεση ο Μπολντς αστόχησε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός το ποσοστό στα τρίποντα (6/23, 26%) και η Κύμη τα 22 λάθη και τις κακές επιθέσεις στο τέλος της 2ης παράτασης.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-38, 56-56, 73-73, 83-83 (α παρ), 97-90 (β' παρ).