Περιστέρι - Χολαργός 71-62

Το Περιστέρι επικράτησε του Χολαργού με 71-62 κι έκανε το 3/3 στην Basket League ενώ στο ημίχρονο της αναμέτρησης βραβεύτηκε ο μεγάλος Μίλαν Γκούροβιτς που επέστρεψε στο γήπεδο όπου ανδρώθηκε με την ομάδα των δυτικών προαστίων!

O βετεράνος Σέρβος φόργουορντ μεγάλωσε μπασκετικά στο Περιστέρι την περίοδο 1993-98 και σήμερα (20/10) ήταν το τιμώμενο πρόσωπο στην αναμέτρηση με τον Χολαργό, εκεί όπου οι «κυανοκίτρινοι» ανταποκρίθηκαν άψογα και διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στο πρωτάθλημα. Ο Γκούροβιτς βραβεύτηκε στο ημίχρονο του αγώνα από τον πρόεδρο της ΚΑΕ, Φίλιππο Κότση και αποθεώθηκε από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

''Εδώ παίζεις στην έδρα σου και με Cash Out* '' *Ισχύουν Όροι και Προυποθέσεις

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της «Τζον Κένεντι», εκεί όπου το Περιστέρι προηγήθηκε με 12-10 με τον Σκορδίλη στο 8'22" ωστόσο τα back2back τρίποντα των Ντόρσεϊ και Σκουλίδα έκαναν το 12-16 με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν 1/5 τρίποντα και 5 λάθη απέναντι στον Χολαργό που σούταρε με 50% πίσω από τα 6μ.75 (4/8 τρίπ).

Ο Χόκινς ανέβασε τη διαφορά στο +8 (17-25, 13'53") ενώ η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 27-30, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (15-20) κι έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Καμπερίδη (7π.). Στη συνέχεια το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά του, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με το τρίποντο του Σίρκο (51-41, 28'44"), έκανε επιμέρους σκορ 27-11 στην τρίτη περίοδο και πήρε κεφάλι στο σκορ με 54-41 στο 30'.

Ο Χολαργός προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη διατήρησε διαφορά ασφαλείας (65-47, 36'10") κι έφτασε στη νίκη με 71-62, κάνοντας το 3/3 στην Basket League.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι υποχρέωσε τον Χολαργό σε 15 λάθη, μοίρασε 15 ασίστ αντί 10 των φιλοξενούμενων και ανέβασε ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στην τρίτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος τελείωσε το ματς με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 30:26 ενώ ο Στίβεν Γκρέι ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων με 16 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ζερμέν Λοβ του Χολαργού είχε 4 πόντους με 1/5 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σίρκο βοήθησε επιθετικά το Περιστέρι με 12 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, κάνοντας επιμέρους σκορ 27-11.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι τις 14 χαμένες βολές (23/37), ο Χολαργός την απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 27-30, 54-41, 71-62