Με εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας κέρδισε (79-71) το Ρέθυμνο

Ένα εκρηκτικό 3ο δεκάλεπτο οδήγησε τον Προμηθέα Πατρών στη νίκη επί του Ρεθύμνου με 79-71 για το τουρνουά «Μαυροσκούφεια». Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βασίστηκε στο ελληνικό στοιχείο και πιο συγκεκριμένα στους Γκίκα, Τσαϊρέλη, Σαλούστρο.

Το τουρνουά ολοκληρώνεται αύριο (19/9) όπου στον μικρό τελικό (17:00) το Ρέθυμνο θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό Ρόδου και στον μεγάλο τελικό (19:00) ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πατρών.

Το Ρέθυμνο είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο, κατευθυνόμενο επιθετικά από τον Μπρέισι Ντέιβις και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 18-17. Με τον Κιθ Κλάντον να δίνει λύσεις κάτω από το καλάθι οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 33-25 σχεδόν στα μισά της δεύτερης περιόδου, αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά. Ο Προμηθέας Πατρών (σ. σ. αγωνίστηκε χωρίς τους Χολ, Παρκς και Λίποβιι) βρήκε τις λύσεις από τους Τσαϊρέλη, Έλις και στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 40-42.

Ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός στο 3ο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Επιθετικά, ο Νίκος Γκίκας ήταν το βασικό σημείο αναφοράς για την ομάδα της Πάτρας τόσο σε επίπεδο δημιουργίας όσο και σε εκτέλεσης καθώς πρόσφερε και το μακρινό σουτ, ενώ το Ρέθυμνο έχασε τη συνοχή του σε άμυνα και επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε επιμέρους σκορ 7-23 (47-65, 27’) ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 55-70. Συνολικά ο Προμηθέας από το 15’ έως και το 27’ έκανε επιμέρους σκορ 14-40!

Το Ρέθυμνο έδειξε αντανακλαστικά στην τελευταία περίοδο, αμυντικά δεν επέτρεψε το ελεύθερο σουτ και επιθετικά βασίστηκε στην πολυφωνία του. Μάλιστα με επιμέρους σκορ 13-3 μείωσε σε 68-73 (36’), αλλά δύο καλάθια του Λεωνίδα Κασελάκη σταμάτησαν την αντεπίθεσή του.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-42, 55-70, 71-79

ΡΕΘΥΜΝΟ (Μυκονιάτης): Ντάνιελς, Ντέιβις 15 (2), Γκάιτον 8 (2), Ντούρχαμ 11, Ράζης 4, Χριστοδούλου 6, Κουπέρης 2, Γλυνιαδάκης 3, Σιγκούνας 3, Ντάνιελ 4, Καλογιαννίδης 5, Κλάντον 10.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Π. (Γιατράς): Γκίκας 11 (3), Τσαϊρέλης 14 (2), Γερομιχαλός 8, Σανδραμάνης, Κασελάκης 9, Σαλούστρος 9 (1), Κατσίβελης 5, Μέγιερ 6 (1), Μπράουν 5, Λαναράς, Έλις 12, Μαντζούκας.