ΠΑΟΚ - Κολοσσός 89-75

Βασίλης Βλαχόπουλος

Βασιζόμενος σε συγκεκριμένα καλά διαστήματά του και στην αποτελεσματικότητα των Γκος, Χάτσερ ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Κολοσσού Ρόδου με 89-75 στο PAOK SPORTS ARENA στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά «Συμεών Μαυροσκούφης». Για τον Κολοσσό, ο Δημήτρης Μαυροειδής… δεν είχε αντίπαλο.

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε δύο πρόσωπα στο πρώτο ημίχρονο. Με εξαίρεση 3-4 αγωνιστικά λεπτά, είχε συνεργασίες και αποτελεσματικότητα στην επίθεση ενώ στην άμυνα ήταν αργός στις επιστροφές του και αρκετά αδύναμος κάτω από τα καλάθια με κύριο χαρακτηριστικό ότι δέχθηκε τους 24 από τους 37 πόντους του πρώτου μέρους από τους Άσκα, Μαυροειδή. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε ρυθμό στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου (14-6), ενώ ο Κολοσσός Ρόδου απέκτησε κατεύθυνση στο παιχνίδι του με την είσοδο του Μπράουνινγκ στο παιχνίδι (21-19, 10’).

Ο Μαυροειδής ήταν σημείο αναφοράς στην επιθετική λειτουργία του Κολοσσού στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ ο ΠΑΟΚ βασίστηκε στο μακρινό σουτ που του έδωσαν οι Γκος, Χάτσερ αλλά και στον Γιανίκ Μορέιρα. Ο Ανγκολέζος είχε αργές αντιδράσεις στην άμυνα, αλλά όσες φορές πήρε την μπάλα στο low post στην επίθεση ήταν αποτελεσματικός. Οι δικοί του πόντοι έδωσαν στην ομάδα του αέρα δέκα πόντων (40-30, 18’) και την πρωτοπορία στο τέλος του ημιχρόνου (44-37).

Το μακρινό σουτ ήταν ο βασικός τρόπος έκφρασης του ΠΑΟΚ στην 3η περίοδο, αλλά ο ασφαλέστερος ήταν η δημιουργία του Βαγγέλη Μαργαρίτη. Σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν πιο αποτελεσματική στην Pick n’ roll άμυνα και στο τέλος της 3ης περιόδου προηγήθηκε με 64-51.

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν το ίδιο συνεπής αμυντικά στην τελευταία περίοδο με τον Δημήτρη Μαυροειδή να αποτελεί μόνιμο πρόβλημα αντιμετώπισης. Επιθετικά, ο Φιλ Γκος πρόσφερε το μακρινό σουτ αλλά και τη διατήρηση διαφοράς ασφαλείας (83-71, 36’)

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-37, 64-51, 89-75

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 9 (1), Μορέιρα 7, Χρυσικόπουλος 5, Κόνιαρης 6, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 10 (2), Πόουπ 2, Ουίλιαμς 3 (1), Χάτσερ 18 (2), Γκάρετ 2, Γκος 16 (4).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βετούλας): Μπρόουνινγκ 13 (1), Κέμπτον 5, Άσκα 15, Δημακός 5 (1), Γεωργαλλής 1, Ντιγκς 7, Γεωργάκης 1, Μαυροειδής 23, Παπαδάκης 5 (1).