Τρόπαιο για... 23η σερί χρονιά ο Παναθηναϊκός!

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το πρωτάθλημα και για 37η στην ιστορία του, ενώ συνέχισε και το εκπληκτικό σερί με το οποίο «γεμίζει» για 23 συνεχόμενα χρόνια την τροπαιοθήκη του με κάποιο κύπελλο.

Από το 1996 έως και το 2018, δεν υπάρχει ούτε μία χρονιά που οι «πράσινοι» να μην έβαλαν κάποιο τρόπαιο στη συλλογή τους! Κάτι που συνεχίστηκε και μετά τους φετινούς τελικούς της Basket League. O Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ρίξει τους... τίτλους τέλους στην «χρυσή» 23ετία του «τριφυλλιού» το οποίο κατέκτησε το 37ο πρωτάθλημα της ιστορίας του. Στο διάστημα των 23 χρόνων, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε έξι τρόπαια της EuroLeague, 1 Διηπειρωτικό, 17 Πρωταθλήματα Ελλάδας και άλλα 13 κύπελλα. Στο σύνολο 37 τρόπαια σε αυτό το διάστημα.