Κόροιβος -Τρίκαλα 82-85

Νίκος Καρφής

Ο Κόροιβος έχασε με 85-82 στην έδρα του από τα αδιάφορα και υποβιβασμένα Τρίκαλα και έπεσε στην Α2 σε μια πραγματική «αυτοκτονιά», αφού ο Πανιώνιος υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Συναρπαστικό ήταν το φινάλε στην Basket League. Ο Κόροιβος που... καιγόταν για νίκη, έχασε μέσα στην έδρα του από τα υποβιβασμένα Τρίκαλα με 85-82 και υποβιβάστηκε στην Α2, αφού ισοβάθμισε με τον Πανιώνιο, ο οποίος όμως υπερτερεί στα μεταξύ τους ματς.

Πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Κάρσον έπεσε αναίσθητος στο παρκέ, και έμεινε εκεί για λίγο, αλλά οι γιατροί με τη σωτήρια παρέμβαση τους τον επανέφεραν!

«Ζημιά» στην ομάδα της Αμαλιάδας έκαναν οι Μόρις και Ρίτσαρντσον με 27 και 25 πόντους αντίστοιχα. Τα Τρίκαλα έπαιξαν στο ματς με 7 παίκτες!

Το ματς

Ο Κόροιβος μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 18-10 με το καλάθι του Λάνγκφορντ. Τα Τρίκαλα θέλησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να την ρίξουν στους 6 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου με τον Ρίτσαρντσον (25-19).

H διαφορά άνοιξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Αμαλιάδας να βελτιώνεται σε άμυνα και επίθεση, κάνοντας το 38-25 με τον Ντεκοζί στο 14'. ΟΙ φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 7 (40-33) με τον Ρίτσαρντσον. Το σύνολο των Τρικάλων επέστρεψε γρήγορα με τον Τάταρη στο 19” (44-42), όμως ο τελευταίος που σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Χάινς για το 46-42. Η ομάδα του Καλαμπάκου είχε 2/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κόροιβο να μην μπορεί να ξεφύγει. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι που πέρασαν μπροστά (53-54) στο 26' με τον Μόρις.

Το ματς ήταν θρίλερ στο τέλος! Ο Ρίτσαρντσον με φοβερό τρίποντο , 1:30 λεπτό πριν το τέλος έγραψε το 76-79, Ο Πόσλεϊ με τρίποντο μείωσε σε 79-81, στα 32 δευτερόλεπτα!. Ο Μόρις στη συνέχεια είχε 2/2 βολές για το 79-83, αλλά ο Πόσλεϊ με νέο τρίποντο μείωσε σε 82-83 στα 14 δευτερόλεπτα. Τα Τρίκαλα έκαναν 2/2 βολές και έγραψαν το 82-85, με τον Κόροιβο να μην μπορεί να ισοφαρίσει και να πέφτει στην Α2!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τα Τρίκαλα εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιθέσεις του Κοροίβου στο τέλος, ενώ έβαλε 11 τρίποντα στο ματς

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μόρις με 27 και ο Ρίτσαρντσον με 25 ήταν οι κορυφαίοι των Τρικάλων

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λάνγκφορντ έμεινε στους 4 πόντους και δεν βοήθησε τον Κόροιβο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σλαφτσάκης είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, όταν καθοριστικός

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ρίτσαρνσον ευστόχησε σε 2 βολές για το 82-85 στα 12 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν στόχο!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα Τρίκαλα τίποτα, ενώ ο Κόροιβος τις επιλογές του στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις, τα 5/20 τρίποντα και τα 16 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-42, 64-59, 82-85