ΠΑΟΚ - Λαύριο 92-87

Γιώργος Κούβαρης

Με τον Τεράν Πέτεγουεϊ σε μεγάλη μέρα σημειώνοντας 34 πόντους, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Λαυρίου στο κλειστό της Πυλαίας με 92-87 και έφτασε στην 7η συνεχόμενη νίκη του στην Basket League! Όλο και πιο κοντά στην 3η θέση.

Η λέξη «ήττα» έχει πάψει να υπάρχει στο λεξικό του ΠΑΟΚ εδώ και δύο μήνες!

Τελευταία φορά που έβαλε στα αρχεία του το κίτρινο φύλλο ήταν στις 15 Φεβρουαρίου και δη στο ματς με την Κύμη. Έκτοτε, ο «δικέφαλος» μετράει μόνο νίκες στην Basket League με αποτέλεσμα να φτάσει τις επτά συνεχόμενες και να μπει πιο δυνατά από ποτέ στο «κυνήγι» της 3ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Μπορεί να μην κάλυψε την διαφορά από το ματς του α' γύρου στο Λαύριο (την οποία και κυνήγησε μέχρι το 35' έχοντας διαφορά 14 πόντων) αλλά η νίκη με 92-87 έφερε τον ΠΑΟΚ στο 15-8, έχοντας νίκη περισσότερη από τους «κυανοκιτρίνους» οι οποίοι έμειναν δύο νίκες πίσω και δη στο 13-10. Μάλιστα αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τεράν Πέτεγουεϊ, ο οποίος σημείωνε όποτε ήθελε και με... όποιον τρόπο ήθελε καλάθι! Συγκεκριμένα τελείωσε το ματς έχοντας 34 πόντους με 9/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Το ματς

Όσο κι αν ήθελε ο ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ, άλλο τόσο το Λαύριο παρουσιαζόταν ανταγωνιστικό, έβρισκε τις λύσεις και κατάφερνε να μείνει κοντά στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο «δικέφαλος» είχε προηγηθεί και με 10 πόντους διαφορά (24-14) λίγο πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (27-16) όταν και έφτασε στην μέγιστη τιμή της των 11 πόντων. Οι Πέτεγουεϊ και Γκος ήταν εκείνοι που είχαν αναλάβει δράση σε εκείνο το διάστημα ωστόσο το +11 «ψαλιδίστηκε» πολύ γρήγορα από τους φιλοξενούμενους.

Με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 29-26 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ «έχτισε» νέα διαφορά επτά πόντων (33-26) την οποία και διατήρησε μέχρι το 18' (44-37). Από εκείνο το σημείο και μετά, το Λαύριο έφτασε σε ένα 13-0 σερί (!) και κατάφερε να προηγηθεί με 44-50 έχοντας ανακτήσει πλήρως τα ηνία του αγώνα. Ουίγκινς, Νίξον και Νουάμου ήταν εκείνοι που έκαναν την διαφορά για λογαριασμό της ομάδας τους ωστόσο δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το Λαύριο για πολύ ώρα μπροστά στο σκορ.

Μετά το προβάδισμα με 50-57 των φιλοξενούμενων, ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε με την σειρά του ένα 12-0 σερί και βρέθηκε στο +5 (62-57) λίγο πριν από το τέλος της γ' περιόδου. Ο Πέτεγουεϊ συνέχιζε το... βιολί του με την διαφορά να φτάνει στους 10 πόντους για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 33' (70-60). Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι ο ΠΑΟΚ είχε στο μυαλό του και την διαφορά του αγώνα στον α' γύρο (90-72) και μάλιστα προσπάθησε να την καλύψει έχοντας προηγηθεί με 79-65 στο 36'. Όμως το Λαύριο μπόρεσε με ένα γρήγορο 9-0 να μειώσει σε 79-74 και να βάλει ένα τέλος στην συγκεκριμένη... υπόθεση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ είχε έναν παίκτη τον οποίο δεν μπορούσαν να σταματήσουν με... τίποτα, ενώ την ίδια ώρα έλεγξε τα ριμπάουντ, ήταν αποτελεσματικός στο post έχοντας πάρει 36 πόντους από τη ρακέτα, ενώ όποτε μπόρεσε έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο για άλλους 13 πόντους.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τεράν Πέτεγουεϊ ήταν «όλα τα λεφτά» για τον ΠΑΟΚ αφού σε 34 λεπτά είχε 34 πόντους με 9/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τοσίν Μεχίντι είχε μόλις 1/2 βολές, 0/2 δίποντα και 2 λάθη στα 6:26 που χρησιμοποιήθηκε.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν εκείνος που έβαλε «φρένο» στο σερί του Λαυρίου και με προσωπικούς πόντους στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου έφερε τον ΠΑΟΚ σε θέση ισχύος, ανατρέποντας την εις βάρος διαφορά του «δικέφαλου».

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 12-0 σερί του ΠΑΟΚ τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 57-50 με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς και να πάρει το momentum του αγώνα μέχρι το τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό και δύσκολο τρίποντο του Φιλ Γκος με τη λήξη του α' δεκαλέπτου από τα επτά μέτρα, έχοντας τον Τζαμάλ Νίξον «κρεμασμένο» (στην κυριολεξία) πάνω του!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τα 13 λάθη ενώ το Λαύριο τα χαμένα ριμπάουντ και το 46% στα σουτ εντός παιδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-43, 62-58, 92-87