Λαύριο - Ολυμπιακός 68 - 84

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο Λαύριο με 68-84 έχοντας τον Παπαπέτρου σε καταπληκτική κατάσταση (19π., 14ρ.) κι εδειξε έτοιμος για τα ματς με την Ζαλγκίρις. Τραυματίστηκε ο Στρέλνιεκς στη μέση.

Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από το Λαύριο επικρατώντας με 68-84 έχοντας σε καταπληκτική κατάσταση τους Ιωάννη Παπαπέτρου (19π., 14ρ.) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (14π., 6ρ.). Στους Πειραιώτες πάντως υπάρχει ανησυχία λόγω του τραυματισμού του Γιάνις Στρέλνιεκς.

Οι «ερυθρόλευκοι» λόγω των απουσιών στη θέση «4» (Πρίντεζης, Τιλί, Ουίλτζερ) ξεκίνησε με δίδυμο ψηλών ΜακΛιν και Μιλουτίνοφ και χάρη σε αυτούς μαζί με τον Σπανούλη, προηγήθηκαν νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (14-29, 13'). Το Λαύριο αντέδρασε και με τρίποντο του Νίξον μείωσε σε 25-31 (17'), ωστόσο ο Παπαπέτρου επανέφερε την «τάξη» για την ομάδα του και με 11 δικούς του πόντους (και 8 ριμπάουντ) το ημίχρονο έληξε με 30-43.

Στην τρίτη περίοδο Παπαπέτρου με Μιλουτίνοφ συνέχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς και πολύ γρήγορα η διαφορά ξεπέρασε το όριο των 20 πόντων (43-67, 30'). Μέχρι το άκουσμα της κόρνας της λήξης οι δύο ομάδες μοίραζαν χρόνο συμμετοχής, έδιναν ευκαιρίες, δοκίμαζαν καταστάσεις ενόψει των επόμενων υποχρεώσεών τους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν καθολικά καλύτερος κάνοντας πάρτι στα ριμπάουντ (32-47) και παίζοντας σπουδαία άμυνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν καταπληκτικός αφού σε 24:59 είχε 19 πόντους (5/5δ., 2/5τρ., 3/5β., 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μακένζι Μουρ έβαλε 13 πόντους, αλλά με άσχημα στατιστικά και δεν είχε διάθεση για άμυνα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στην τρίτη περίοδο και έληξε κάθε φιλοδοξία των γηπεδούχων.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο Βασίλης Σπανούλης μόλις σε 19' είχε 10 πόντους και 6 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τις 14/23 βολές κι ο Ολυμπιακός τον τραυματισμό του Στρέλνιεκς.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 30-43, 43-67, 68-84