Κολοσσός-ΠΑΟΚ 76-79

O ΠΑΟΚ με 13 εύστοχα τρίποντα πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Κολοσσού (76-79) και παραμένει στο κυνήγι της εισόδου στην πρώτη «τετράδα».

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Ρόδο επικρατώντας του Κολοσσού με 76-79 κι έκανε ένα σημαντικό βήμα για την είσοδο στην «τετράδα» την οποία στοχεύει. Οι Θεσσαλονικείς τελείωσαν το παιχνίδι με 13/24 τρίποντα και τον Γκος να έχει 18 πόντους.

Το Σουηδία-Χιλή στη Novibet με 0% γκανιότα* *Ισχύει για την αγορά Νικητής αγώνα πριν την έναρξη σε επιλεγμένα ματς

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους στην επίθεση κι έτσι με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό από τους Γιανγκ και Σχίζα, προηγήθηκαν με 13-6 (6'). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με εύστοχα τρίποντα από Τζόουνς και Κόνιαρη ισοφάρισε στους 17 πόντους (9').

Ο Κολοσσός στην δεύτερη περίοδο βρέθηκε στο +8 (32-24, 16΄) με τα τρίποντα να κρατούν τον ΠΑΟΚ στην επίθεση. Οι Θεσσαλονικείς στο ημίχρονο είχαν 10/16 τρίποντα (Ζάρας 3/3) κι έτσι προσπέρασαν πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο αμφότερες ομάδες συνέχισαν να βρίσκουν στόχο κυρίως πίσω από τη γραμμή των 6.75, ωστόσο καμία ομάδα δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (57-56, 30'). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του ματς με καλή άμυνα και με ψυχραιμία στις βολές προσπέρασαν με 66-71 (38'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μείωσαν σε 72-73 (58'' πριν τη λήξη) χωρίς να καταφέρουν κάτι περισσότερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ είχε 54% στα τρίποντα (13/24), είχαν 5 περισσότερες ασίστ (10-15) και ψυχραιμία όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 66-62.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φιλ Γκος σε 21:09 είχε 18 πόντους (1/2δ., 4/6τρ., 4/6β.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάστιν Ουέαρ σε 19' είχε 2/8 σουτ και μόλις ένα ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 72-73 ο ΠΑΟΚ πήρε κρίσιμα ριμπάουντ και με 3/6 βολές «καθάρισε» το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Θοδωρής Ζάρας τελείωσε με 14 πόντους (2/3δ., 3/3τρ., 1/1β.)

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός τις βιαστικές επιλογές στο τέλος. Ο ΠΑΟΚ τα 7/23 δίποντα (30%).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κόψιμο του Κιθ Ράιτ στον Ουσμάν Κρουμπάλι στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 68-39, 57-56, 76-79