Τρίκαλα - ΓΣΛ Φάρος 65-74

Ο ΓΣΛ Φάρος επικράτησε των Τρικάλων με 65-74 σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι και ουσιαστικά «έσπρωξε» στην Α2 τους γηπεδούχους.

Ο ΓΣΛ Φάρος πήρε σημαντική νίκη στην έδρα των Τρικάλων (65-74) και ουσιαστικά εκμηδένισαν τις πιθανότητες να υποβιβαστούν. Αντιθέτως οι γηπεδούχοι χρειάζονται μόνο ένα θαύμα για να παραμείνουν στην Basket League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 6-12 ('), ωστόσο η ομάδα της Λάρισας αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει το σκορ. Στην δεύτερη περίοδο ο ΓΣΛ βρήκε τρία συνεχόμενα τρίποντα τα οποία εκτός από την αλλαγή στο προβάδισμα, δημιούργησαν και άγχος στα Τρίκαλα με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και στο +12 (28-40, 17').

Τα Τρίκαλα κατάφεραν με ένα αρχικό 7-0 σερί να μειώσουν, όμως οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με υπομονή και βρίσκοντας λύσεις μέσα από τη ρακέτα ξαναβρέθηκαν με διψήφια διαφορά υπέρ τους (50-64, 27').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ποιότητα του μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες ήταν τραγικό με το σκορ να είναι 2-0 μετά από 4:48 δράσης. Οι ΓΣΛ έμεινε χωρίς πόντο για 5:55 μέχρι που ο Μουράτος «έσπασε» το αρνητικό σερί (60-66, 36'). Στη συνέχεια η εικόνα του ματς δεν βελτιώθηκε και απλά οι Λαρισαίοι βρήκαν δύο καλάθια τα οποία τους χάρισαν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΓΛΣ σούταρε καλύτερα στις βολές (65%-93%) κι έκανε 7 λιγότερα λάθη (17-10).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρόλαντ Σάφτενααρ είχε 19 πόντους (6/10δ., 1/6τρ., 4/4β.), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Ο Νώντας Παπαντωνίου τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους (3/6δ., 2/7τρ., 4/4β.), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Εξέβιερ Τέιμς είχε 11 πόντους με 3/13 σουτ. Πολύ άστοχος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 62-68 τα Τρίκαλα έχασαν δύο επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη τους προσπάθεια ευστόχησαν και «σφράγισαν» τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μανώλης Παπαμακάριος είχε 8 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ισχυρή καθοδήγηση στους συμπαίκτες του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδας το απαράδεκτο τέταρτο δεκάλεπτο που δε μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με αίτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-48, 54-64, 65-74