Κολοσσός - Λαύριο 71-77

Το Λαύριο (12-6) πέρασε νικηφόρα από το Βενετόκλειο, επικρατώντας του Κολοσσού (9-9) με 71-77 και κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την τετράδα!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μετράει συνεχή limit ups στην Basket League και το επιβεβαίωσε ξανά κόντρα στον Κολοσσό, ολοκληρώνοντας την αντεπίθεση στο β' ημίχρονο και φτάνοντας τις τέσσερις εκτός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 16-8 στο 8'36", έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 18-10 ενώ ο Μπράντον Γιανγκ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 20-10 στο 11'18". Το Λαύριο βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Νίξον (29-26, 18'25") όμως οι Ροδίτες άντεξαν στην πίεση των φιλοξενούμενων και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-30 με το τρίποντο του Γιώργου Τσαλμπούρη. Η αντεπίθεση του Λαυρίου συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο αφού ο Ντορόν Λαμπ ισοφάρισε σε 42-42 στο 25'24", ο Κολοσσός Ρόδου προηγήθηκε ξανά με +6 με τις βολές του Τζόουνς (54-48, 30'33") ωστόσο οι πέντε σερί πόντοι του Νίξον έκαναν το 60-63 στα 5'17" για το φινάλε! Ο Μουρ διαμόρφωσε το 67-73, οι «θαλασσί» μείωσαν σε 71-73 με τον Τζόουνς ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σούταρε 28/37 βολές και υπέπεσε μόλις σε 10 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μακένζι Μουρ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 κερδισμένα φάουλ στα 27:52 που έμεινε στο παρκέ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντι Τζέι Τζόνσον είχε 2 πόντους και 1 ριμπάουντ σε 11:34.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντορόν Λαμπ βοήθησε επιθετικά το Λαύριο με 18 πόντους σε 31:53.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 29-19 του Λαυρίου στην τέταρτη περίοδο

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός την αμυντική λειτουργία του στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Λαύριο την επιθετική συγκομιδή του στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 36-30, 52-48, 71-77.