Κόροιβος - ΑΕΚ 75-77 (pics)

Ο Κόροιβος (6-12) «έβγαλε» την... ψυχή της ΑΕΚ (12-6), η οποία απέδρασε τελικά από την Αμαλιάδα με 77-75, για την 18η αγωνιστική της Basket League. Συγκλονιστικό το ματς σε όλη την διάρκειά του.

Το μυαλό της ΑΕΚ μάλλον ήταν στη ρεβάνς με την Νίμπουρκ στην Τσεχία, μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ.

Δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός πως δυσκολεύτηκε αρκετά στην έδρα του Κοροίβου, ο οποίος αποδείχθηκε πολύ... σκληρός για να πεθάνει.

Οι «κιτρινόμαυροι» κατόρθωσαν, ωστόσο, να πάρουν τη νίκη (75-77), χάρη στο τρίποντο του Γκριν και 1/2 βολές του Τζέιμς στο τέλος.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ξεμπλέξουν με το θέμα «παραμονή στην κατηγορία».

Κορυφαίοι οι Χάρις (18π., 7ρ.), Σάκοτα (18π., 5ρ.) και Γκριν (17π., 5ασ.). Για την ομάδα του Καλαμπάκου ξεχώρισαν οι Χάινς (14π., 6ρ.), Πόσλεϊ (13π.) και Κάρσον (13π., 7ρ., 5ασ.).

Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά όταν έγινε αυτό, το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς (6-7, 5'). Ο Κόροιβος, ωστόσο, πήρε ένα μικρό προβάδισμα (18-12, 7'), με τον Γκριν να κάνει το 18-15 στο 10', μετά από 3 λεπτά χωρίς καλάθι για την ΑΕΚ. Ο Πάντερ έφτασε στην ισοφάριση (19-19, 11'), αλλά η ποιότητα στα γκαρντ του Κοροίβου ήταν παραπάνω από εμφανής. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-19 (13'), για να περάσουν για λίγο μπροστά στο ημίχρονο (34-31, 20'), με την «Βασίλισσα» να έχει 7 περισσότερα λάθη (3-10). Οι παίκτες του Καλαμπάκου είχαν 24 πόντους στη ρακέτα και 8 από τα λάθη της ΑΕΚ (12 και 0 οι φιλοξενούμενοι), ενώ έβγαλαν και 3 αιφνιδιασμούς, έναντι 1 των «κιτρινόμαυρων».

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Κόροιβος έφτασε και στο +10 (45-35, 23'), με τους «κιτρινόμαυρους» να μαζεύουν γρήγορα την διαφορά και με σερί 9-0, να ισοφαρίζουν εκ νέου (47-47, 24'). Με τον Χάρις να κάνει μεγάλη εμφάνιση, η «Βασίλισσα» πήγε στο +6 (50-56, 37'), για να μειώσει ο Κόροιβος στο 30' (58-60).

Η ΑΕΚ μπήκε στην τέταρτη περίοδο χωρίς τον Λαρεντζάκη, ο οποίος μετά από λογομαχία με τον Σάκοτα, πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Ο Λάνγκφορντ ισοφάρισε για τον Κόροιβο (65-65, 36') και το ματς έγινε πάλι «θρίλερ» μέχρι το τέλος του, όπου ο Γκριν ευστόχησε σε τρίποντο και ο Τζέιμς με 1/2 βολές επισφράγισε το τελικό σκορ (75-77).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τα τρίποντα (9/26) ήταν αυτά που έδωσαν «ανάσα» στην ΑΕΚ, ενώ οι παίκτες της πήραν και 42 ριμπάουντ (έναντι 33).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Χάρις και Σάκοτα μέτρησαν από 18 πόντους έκαστος, με τον πρώτο να έχει ακόμα 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος, και τον δεύτερο 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη. Ο Γκριν πρόσθεσε 17 πόντους, πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ κι έκανε 3 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Τζέιμς και Πάντερ μπορεί να μην ήταν σε τόσο καλή βραδιά, αλλά έβαλαν κρίσιμα τρίποντα στο τέλος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Γκριν στα τελευταία δευτερόλεπτα για το 73-76.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε να πάρει μια άνετη νίκη και να φτιάξει καλύτερη ψυχολογία για τη ρεβάνς στην Τσεχία με την Νίμπουρκ, ενώ ο Κόροιβος το ότι θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη κόντρα σε έναν «ανώτερο» αντίπαλο, που θα τού έδινε την ευκαιρία να μην μπλέξει σε σενάρια παραμονής στην κατηγορία.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Αυτή που έγινε στο ημίχρονο με τον Κέβιν Πάντερ και Ανδρέα Ρούνη να παίρνουν μέρος στο «Basket Αγάπης». Ο παίκτης της ΑΕΚ ευστόχησε σε τρίποντο και αυτός του Κοροίβου σε 2 βολές, για συγκεντρώσουν 5.500 ευρώ για το Κοινωνικό Παντοπωλείο της Ήλιδας.

Τα Δεκάλεπτα: 18-15, 34-31, 58-60, 75-77.