Κόροιβος - Ρέθυμνο 102-97

ΤΟ ΜΑΤΣ ΚΡΙΘΗΚΕ ΣΕ ΔΥΟ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ

Ο Κόροιβος (6-9) επικράτησε σε δύο παρατάσεις του Ρεθύμνου (7-8) με 102-97. Εκπληκτικό παιχνίδι με πολλές ανατροπές.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε σε 50 λεπτά, ο Κόροιβος πήρε σημαντική νίκη επί του Ρεθύμνου με 102-97. Το ματς είχε πολλές ανατροπές με τον Στέφαν Μούντι να τελειώνει έχοντας 44 πόντους (7/14δ., 4/14τρ., 18/19β.).

Οι γηπεδούχοι καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα είχαν το προβάδισμα και μάλιστα στην τρίτη περίοδο έφτασε και διψήφια διαφορά (50-40, 25'). Το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έπαιξαν καλύτερη άμυνα και με τους Μούντι και Γιαννόπουλο να καθοδηγούν την επίθεση ισοφάρισαν σε 69-69 (38'). Το τελευταίο δίλεπτο είχε πολλές βολές, αλλά δεν άλλαξε την εικόνα του σκορ κι έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι ομάδες σκόραραν μόνο με βολές και δεν ήταν κι εύστοχες. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πάντως κοντά στη νίκη (82-86) αλλά ακολούθησαν λάθη τους και 4/4 βολές του Μούντι για να στείλει τον αγώνα σε νέα παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο οι Κρητικοί πήραν διαφορά 5 πόντων, αλλά στο τέλος συνέβη μία ακόμη ανατροπή με τον Κόροιβο να παίρνει τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έμεινε ψύχραιμος ο Κόριβος όταν βρέθηκε πίσω με 86-91 στην δεύτερη παράταση ενώ επίσης βρήκε μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία του ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρκους Πόσλεϊ είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάλκολμ Άρμστεντ σε 22' είχε 0/4 σουτ κι έμεινε χωρίς πόντο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με 4 πόντους του Πόσλεϊ έγινε το 75-72 (35'' πριν τη λήξη). Ο Μούντι τον μιμήθηκε με 2/2 βολές, στη συνέχεια έκλεψε το Ρέθυμνο τη μπάλα και με νέες βολές του Μούντι άλλαξε το προβάδισμα (75-76, 18'') γα να στείλει ο Πόσλεϊ το ματς στην παράταση με 1/2 βολές.

Με το σκορ στο 82-83 ο Σπυριδωνίδης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (82-86), αλλά ακολούθησαν 4/4 βολές του Μούντι για νέα παράταση.

Ο Κάρσον με τρίποντο και με 1/2 δικές του βολές μετέτρεψαν το 95-97 σε 99-97 χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους αν κι ο Μούντι αστόχησε σε τρίποντο με το οποίο θα ισοφάριζε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζαχί Κάρσον ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ κάνοντας όμως και 6 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κόροιβος τα πολλά λάθη πριν περάσει το κέντρο. Το Ρέθυμνο την άμυνα που έπαιξε τα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Σπυριδωνίδης πάσαρε κάτω από τα πόδια του αντιπάλου του και πρόσφερε στον Φλορβιούς ένα εντυπωσιακό κάρφωμα στο 14' του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-32, 60-52, 75-75, (παρ.) 86-86, (β' παρ.) 102-97