Προμηθέας - Ολυμπιακός 73-87

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός έτρεξε αρκετά στην Πάτρα και παίζοντας καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, νίκησε τον Προμηθέα με 73-87. Σπουδαίοι Ουίλτζερ (17π.) και Σπανούλης (18π.).

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα επικρατώντας του Προμηθέα με 73-87 παίζοντας σε μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού γρήγορο και σωστό μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν άκρως ανταγωνιστικοί, αλλά δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν τη νίκη σε κανένα σημείο.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκίνησε με τον Ρόμπερτς στο βασικό του σχήμα και ο Ολυμπιακός έπαιξε πιο γρήγορα στην επίθεση του. Με τα 2/2 τρίποντα του Αμερικανού γκαρντ και τους πόντους από Πρίντεζη και Παπανικολάου ύστερα από συνεχόμενους αιφνιδιασμούς προηγήθηκε με 14-25 (8').

Η επίθεση των «ερυθρόλευκων» λειτουργούσε άψογα παρά τις αλλαγές του Σφαιρόπουλου. Ο Μπόγρης μοίραζε ασίστ και με μακρινά σουτ των Στρέλνιεκς και Ουίλτζερ η διαφορά πήγε στο +15 (18-33, 13'). Ο Καναδός σε σύντομο χρονικό διάστημα σκόραρε 11 πόντους στέλνοντας τη διαφορά στους 25 πόντους (18-43, 15΄). Ο Προμηθέας με τους Μιλόσεβιτς και Χολ βρήκε σερί 17-0 και κατάφερε σε λίγο χρόνο να μειώσει σε 35-43 (18').

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί εφτά αναπάντητων πόντων (36-52, 13') όμως και πάλι στη συνέχεια χάρη στον Μιλόσεβιτς οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (55-63) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Ουίλτζερ κρατούσε τον Ολυμπιακό με διψήφια διαφορά πόντων, χωρίς ωστόσο να μπορεί ξεφύγει περισσότερο (63-73, 35' με τρίποντο του Σαλούστρου). Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων όμως με 8 πόντους (2/2 σερί τρίποντα)... σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός σούταρε καλύτερα σε δίποντα (40%-60%), σε τρίποντα (30%-44%) κι εκμεταλλεύτηκε το «βάθος» στον πάγκο του.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης σε 25' είχε 18 πόντους (1/2δ., 4/6τρ., 4/4β.), ένα ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Σπουδαίος ο Κάιλ Ουίλτζερ σε 17:39 είχε 17 πόντους (2/3δ., 4/5τρ., 1/2β.), 2 ριμπάουντ κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ολεξάντρ Λίποβι είχε 1/8 σουτ σε 22 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Λούποβι με τρίποντο με ταμπλό μείωσε στους 9 πόντους, αλλά ακολούθησαν δύο τρίποντα του Σπανούλη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιώργος Μπόγρης σε 12' είχε 4 πόντους (2/3δ.), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Ο Μπράιαν Ρόμπερτς τελείωσε με 11 πόντους (3/5τρ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τις 10/17 βολές. Ο ολυμπιακός τα 17 λάθη και το κακό πεντάλεπτο στη λήξη του ημιχρόνου όπου δέχτηκε σερί 17-0.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Οκτάβιους Έλις ξεκίνησε με δύο εντυπωσιακά άλεϊ ουπ και συνέχισε με ωραίο ανάποδο κάρφωμα. Όλα στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 55-63, 73-87