Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 90-72

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Ρέθυμνο με 90-72 σε αναμέτρηση η οποία μέχρι το 30' ήταν ντέρμπι. Εκπληκτική απόδοση από Ρόμπερτς (18π., 4ρ., 6ασ.), Τόμπσον (16π.) και Τολιόπουλο (6π., 5ασ.).

Για 30 λεπτά το ματς ήταν αμφίρροπο με το Ρέθυμνο να είναι «κολλημένο» κοντά στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο όμως ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τη διαφορά ποιότητα σττην τελευταία περίοδο και νίκησαν εύκολα με 90-72.

Κουρφαίοι οι Μπράιαν Ρόμπερτς (18π., 4ρ., 6ασ.) και Χόλις Τόμπσον με 16 πόντους εκ των οποίων οι 16 στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και να έχουν αρκετά καλά ποσοστά. Ο Άρμστεντ με 2/2 τρίποντα έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 10-11 (5’) και παρά την προσπάθεια των «ερυθρόλευκων» να… χτίσουν μία διαφορά δεν το κατάφεραν αφού το 19-15 ο Μέντλοκ το έκανε 19-19.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αγραβάνης με πέντε συνεχόμενους πόντους βοήθησε την επίθεση του Ολυμπιακού και μαζί με την καλύτερη εικόνα της άμυνας το σκορ έγινε 30-22 (13’). Το Ρέθυμνο όμως δεν αποπροσανατολίστηκε και με σερί 0-7 δια χειρός κυρίως Γκούντγουιν, πλησίασε στον πόντο (30-29, 15’) ενώ με τρίποντο του Γιαννόπουλου λίγο αργότερα προσπέρασε (35-36, 18’).

Θα περίμενε κανείς από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίξουν καλύτερα στο τριτο δεκάλεπτο, αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη. Η κακή άμυνα συνεχίστηκε, το Ρέθυμνο σκόραρε όποτε ήθελε και με όποιον τρόπο ήθελε και ο Ρόμπερτς ήταν ο μοναδικός λόγος που ο Ολυμπιακός είχε έστω μικρό προβάδισμα (55-53, 27’) το οποίο διευρύνθηκε με εύστοχο τρίποντο από τον Τόμπσον (66-62, 29’).

Ο Αμερικανός φόργουορντ βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με 10 στους 12 πόντους έστειλε την ομάδα του στο +13 (78-65, 34’). Η συνέχεια έγινε λιγότερο αγχωτική για τους γηπεδούχους, το Ρέθυμνο συνέχισε να παίζει γρήγορα αλλά πλέον οι παίκτες του είχαν επιβαρυνθεί με κούραση με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς σκορ για μεγάλο διάστημα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε δίποντα (65%-50%), βολές (75%-60%), ριμπάουντ (38-25) και ασίστ (19-12).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράιαν Ρόμπερτς σε 25’ είχε 18 πόντους (4/6δ., 3/4τρ., 1/2β.), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ , ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

Πολύ καλός και ο Χόλις Τόμπσον με 16 πόντους (14 στο δεύτερο ημίχρονο) με 3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 1/2 βολές.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Στέφαν Μούντι σε 19:04 είχε 2/8 σουτ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 12-0 και ουσιαστικά ήταν το διάστημα που κρίθηκε το αποτέλεσμα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Βασίλης Τολιόπουλος άρπαξε μία ακόμη ευκαιρία αφού στα 13’ που αγωνίστηκε είχε 9 πόντους και 5 ασίστ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Δεν είχε θέαμα το παιχνίδι. Ο ΜακΛιν έπαιξε ένας εναντίον ενός τον Κώττα και κάρφωσε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τίποτα το σπουδαίο.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός την άμυνά του στα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Το Ρέθυμνο τον επιθετικό προσανατολισμό του στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-39, 69-65, 90-72

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9(4 ριμπ.), Στρέλνιεκς 12(1), Πρίντεζης 6(6 ριμπ.), Παπανικολάου 7(6ριμπ., 2 ασ.), Ρόμπερτς 18(3 τρ., 4 ριμπ., 6 ασ.), ΜακΛιν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7(1), Μπόγρης, Τόμπσον 16(3τρ., 2 ασ.), Γουίλτζερ.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 12(1), Κόττας 1, Μούντι 5(1), Άρμστέντ 13(3), Γκούντγουϊν 11(2), Μέντλοκ 4, Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5(1), Ρόμπερτσον 14(2)