Τρίκαλα - ΠΑΟΚ 87-78

Τα Τρίκαλα επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 87-78 και πανηγύρισαν την εντός έδρας νίκη επί του «Δικεφάλου» για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!

Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν 15-8 με τον Φέισι, ο Μάρει διαμόρφωσε το 19-13 ενώ ο Κρουμπάλι έκανε το 19-17 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Σε αυτό το διάστημα οι Θεσσαλοί επέμειναν στο μακρινό σουτ (3/7 τρίπ.) απέναντι στον «Δικέφαλο» που έκανε 4 λάθη. Μάλιστα ο Τέγιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα με έμμεσο τρίποντο (32-22, 13'38")! Ο ΠΑΟΚ πίεσε, μείωσε σε 45-40 με τον Κλάσεν ενώ οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 47-40 έχοντας 54% στο τρίποντο (6/11) κόντρα στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που μέτρησε 1/7 τρίποντα.

Κορυφαίες Στοιχηματικές Αποδόσεις, Άμεσες Αναλήψεις & Καλύτερη Εξυπηρέτηση (21+)!

Τα Τρίκαλα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και ο Λούντζης έκανε το 55-42 από τη γραμμή των βολών. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με τους Μαργαρίτη, Κόνιαρη (62-56, 26'23") όμως οι Θεσσαλοί απάντησαν με σερί 7-0 (69-56, 27'50") και προηγήθηκαν με 69-59 στο 30'. Ο Τζόουνς ανέβασε τη διαφορά στο +15 (78-63, 33'42") για τα Τρίκαλα που άντεξαν στην πίεση και έφτασαν στη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 47-40, 69-59, 87-78.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Μάρεϊ πήρε τον διάδρομο και τελείωσε τη φάση με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα για το 19-13 στο 8'01"!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τα Τρίκαλα επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του ματς, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά πόντων, άντεξαν στην πίεση του ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρεϊ μέτρησε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 36' και ο Λούντζης είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 28'56".

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τέγιτς (16π.) πέτυχε κρίσιμους πόντους για τους νικητές ενώ είχε 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 6 κερδισμένα φάουλ σε 25:51.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τρις είχε 5 πόντους με 1/5 σουτ εντός πεδιάς, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 18:13.