Ολυμπιακός - Τρίκαλα 86-51 (pics)

Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν στο 23' (38-39), αλλά ο Δημήτρης Αγραβάνης (20π., 9ρ., 4ασ.) έκανε τα πάντα στο παρκέ τέλεια και ήταν αυτός που άλλαξε τη ροή του αγώνα κι ήρθε η εύκολη νίκη με 86-51.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας καλό μπάσκετ μόνο στο δεύτερο ημίχρονο έκαμψε την αντίσταση των Τρικάλων με 86-51. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν υπέροχα ενώ οι Πειραιώτες έδιναν ρεσιτάλ άστοχων τριπόντων (1/11) και λαθών (8). Στο δεύτερο εικοσάλεπτο η κατάσταση διορθώθηκε εμφανώς και με κορυφαίο τον Δημήτρη Αγραβάνη (20π., 9ρ., 4ασ.) και τους Σπανούλη, Μάντζαρη, Πρίντεζη και Τιλί να παρακολουθούν με πολιτικά, ήρθε το θετικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίες Στοιχηματικές Αποδόσεις, Άμεσες Αναλήψεις & Καλύτερη Εξυπηρέτηση (21+)!

Οι Πειραιώτες ξεκίνησα νωθρά με πολλά λάθη κι ανάγκασαν τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ πριν συμπληρωθεί τα δίλεπτο. Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού ήρθε στο 3’ με τα Τρίκαλα να μένουν κοντά στο σκορ χάρη στον Τζόουνς (11-9, 6’). Η διαφορά ποιότητας του Ολυμπιακού βγήκε στο παρκέ, ωστόσο 2/2 τρίποντα του Κώστα Βασιλειάδη κράτησαν κοντά τους φιλοξενούμενους (19-17, 9’).

Η δεύτερη περίοδος υπήρξε καθρέφτης της πρώτης. Ο Ολυμπιακός στα πρώτα 6 λεπτά του συγκεκριμένου διαστήματος είχε σκοράρει μόλις 3 πόντους. Η άμυνά του βέβαια ήταν παρούσα, ωστόσο τα Τρίκαλα κατάφεραν την υπέρβαση να προηγηθούν (29-31, 20’) με καλάθι του.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε τα πάντα στο παρκέ. Έπαιζε άμυνα, έπαιρνε ριμπάουντ, σκόραρε 11 πόντους (σε ένα 5άλεπτο) και με δική του ασίστ ο Κώστας Παπανικολάου ευστόχησε σε τρίποντο (47-39, 26’). Οι γηπεδούχοι έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα στη συνέχεια διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (57-43, 30’).

Ο Σφαιρόπουλος δοκίμασε σχήματα στην τελευταία περίοδο (ΜακΛίν στο «4» και Μπόγρης στο «5»), έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους και παρά τις αλλαγές ο ρυθμός δεν έπεφτε αν και για αυτό έπαιξε ρόλο κι η κούραση των βασικών παικτών του Κώστα Μέξα. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με δίποντο έκανε το 68-46 (37’) με τη διαφορά να εεκτοξεύετα στο τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Από το 23’ κι έπειτα σοβαρεύτηκε στην άμυνα ο Ολυμπιακός κι έβγαλε τη διαφορά ποιότητας στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός πήρε 18 περισσότερα ριμπάουντ (45-27), έκανε 8 λιγότερα λάθη (10-18) κι έδωσε 22 ασίστ αντί 16 των αντιπάλων του.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης σε 24:42 είχε 20 πόντους (5/6δ., 1/3τρ., 7/9β.), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα λάθος κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρόναλντ Ρος σε 15’ έμεινε άποντος με 0/3 σουτ , 2 ριμπάουντ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το σκορ ήταν 38-39 και ο Αγραβάνης το μετέτρεψε σε 47-39 με έξι πόντους και μία ασίστ για τρίποντο του Παπανικολάου. Κάπου εκεί κρίθηκε ο νικητής.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είναι ανεβασμένος και το επιβεβαιώσε με 13 πόντους και 4 ριμπαόυντ ενώ καλός ήταν και ο Γιάνις Στρέλνιεκς (13π., 5ασ.)

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πήρε την πάσα του Γιώργου Μπόγρη πριν το κέντρο και με δύο ντρίμπλες πρόλαβε να καρφώσει στον αιφνιδιασμό.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός το νωθρό πρώτο ημίχρονο. Τα Τρίκαλα τις κακές επιλογές στο τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο σκόραραν μόλις 5 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 31-31, 57-43, 86-51