ΠΑΟΚ - Κύμη 94-83

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Κύμη (94-83) σε ένα παιχνίδι στο οποίο μπήκαν 21 τρίποντα (11 οι νικητές) και οι άμυνες ήταν ανύπαρκτες.

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα αφού επικράτησε της Κύμης με 94-83. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρά την πολύ άσχημη άμυνα που έπαιξε, βρήκε λύσεις πίσω από τα 6.75 (11/25) μοιράζοντας ταυτόχρονα και 20 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι ξαφνιάστηκαν από την άμυνα ζώνης με την οποία ξεκίνησε ο Γιάννης Καστρίτης (6-6, 4’), αλλά στη συνέχεια βρήκαν λύσεις κυρίως χάρη στον Βαγγέλη Μαργαρίτη ο οποίος με 5 συνεχόμενους δικούς του πόντους έδωσε διψήφια διαφορά πόντων στην ομάδα του (22-12, 9’). Ο Άγγελος Τσαγκαράκης αποτελούσε τη μοναδική απειλή στην επίθεση των φιλοξενούμενων (14π. ημίχρονο) όμως όταν μπήκε στην εξίσωση και ο Κάμερον Τζόουνς τότε η Κύμη ισοφάρισε στους 38 πόντους (18’). Οι φωνές του Ηλία Παπαθεοδώρου στο τάιμ άουτ «αφύπνησαν» τους παίκτες του κι έτσι έκλεισαν το ημίχρονο τρέχοντας επιμέρους σκορ 7-1 στο τελευταίο δίλεπτο.

Οι Θεσσαλονικείς στην τρίτη περίοδο βρήκαν πόντους κοντά στο καλάθι από τους Κλάσεν και Κατσίβελη με κάρφωμα του οποίου η διαφορά πήγε στο +13 (59-46, 25’). Ο Τσαγκαράκης είχε σιγήσει, οι Τρέιλορ και Ο’ Μπράιαν ήταν απόντες λόγω τραυματισμού και οι περιορισμένες λύσεις έδειχναν καταδικαστέες κι όμως με μπροστάρη τον Σμιθ η Κύμη μείωσε σε 86-89, αλλά τα εύστοχα τρίποντα του Ντίλαρντ χάρισαν την νίκη στον ΠΑΟΚ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές ήταν ανώτεροι σε δίποντα (63%-53%), ριμπάουντ (32-23), ασίστ (20-10) και κλεψίματα (10-5).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης σε 30:03 είχε 15 πόντους (4/5δ., 1/2τρ., 4/8β.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τεντ Οκερέαφορ σε 25:51 είχε 5 πόντους με 2/8 σουτ, πήρε 4 ριμπάιυντ, έδωσε 2 ασίστ κι υπέπεσε σε 5 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 86-80 και 1:45 για τη λήξη ο Κέβιν Ντίλαρντ ευστόχησε για τρεις.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Δημήτρης Κατσίβελης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και μηδέν λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κλέψιμο και το κάρφωμα με τα δύο χέρια του Δημήτρη Κατσίβελη που έκανε το 59-46.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ την κακή του άμυνα. Η Κύμη τον τραυματισμό του Τρέιλορ ο οποίος τον εμπόδισε να ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 45-39, 70-59, 94-83