Έσπερος - Ένωση Ιλίου: Διαιτητές μέτρησαν τρίποντο για δίποντο και ο αγώνας θα επαναληφθεί (vid)

Στην αναμέτρηση του Εσπέρου με την Ένωση Ιλίου, για την 15η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Β' Εθνικής, οι διαιτητές μέτρησαν τρίποντο από τα 7 μέτρα για δίποντο και ο αγώνας θα επαναληφθεί.

Ο Δημήτρης Τσακίρης της Ένωσης Ιλίου ευστόχησε από τα 7 μέτρα και κανονικά θα έκανε το σκορ 67-67, με την ομάδα του να θέλει λίγα δευτερόλεπτα για να στείλει το ματς στην παράταση. Οι Ουσταμπαδίσης και Ζιώγας, όμως, μέτρησαν το σουτ για δίποντο κι έτσι το ματς έληξε 67-66, με τον Έσπερο να παίρνει τελικά τη νίκη με 68-66.

Οι φιλοξενούμενοι κατέθεσαν ένσταση και δικαιώθηκαν από πρωτοβάθμιο δικαιοδοτικό όργανο της ΕΟΚ κι ο αγώνας θα επαναληφθεί, λόγω «κακής εφαρμογής κανονισμού Παιδιάς» όπως ανακοινώθηκε επίσημα.

Επίσης, θα επαναληφθεί και το Ένωση Ιλίου - Γλαύκος.

«Μετά από την απόφαση του 1βάθμιου 1μελούς (7/30-01-2019) Δικαιοδοτικού Οργάνου επί ενστάσεων κακής εφαρμογής κανονισμού Παιδιάς, ο αγώνας ΠΟΚ Εσπερος - ΑΟ Ενωση Ιλίου για το Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (1ος Όμιλος), ορίζεται η επανάληψη του να διεξαχθεί στις 17/04 και ώρα 20.00 στο κλειστό γυμναστήριο Έσπερου.

Μετά από τις αποφάσεις του 1βάθμιου 1μελούς (4/30-01-2019) και του 2βάθμιου (1/06-03-2019) Δικαιοδοτικού Οργάνου επί ενστάσεων κακής εφαρμογής κανονισμού Παιδιάς, ο αγώνας ΑΟ Ενωση Ιλίου - ΑΟ Γλαύκος για το Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (1ος Όμιλος), ορίζεται η επανάληψη του να διεξαχθεί στις 10/04 και ώρα 17.00 στο κλειστό γυμναστήριο Ιλίου Β’ "Γ. Κακούρης"».

Έσπερος Καλ. - Ένωση Ιλίου (Επίμαχη φάση - 27/1 - 15η αγ. Β Έθνικής)