ΑΝΕΒΗΚΑΝ ΣΤΟ 3-1 ΟΙ ΜΑΔΡΙΛΕΝΟΙ

Αρμάνι Μιλάνο - Ρεάλ Μαδρίτης 90-101 (vid)

H Ρεάλ Μαδρίτης είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντω στo Mediolanum Forum, επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο με 101-90 κι επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

O Άντονι Ράντολφ ηγήθηκε επιθετικά της Ρεάλ Μαδρίτης στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο, δίνοντας το προβάδισμα στη «Βασίλισσα» με 11-12 στο 5'14" και φτάνοντας τους 6 πόντους με 3/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα.

Στη συνέχεια ο Σέρχιο Γιουλ πέτυχε το πρώτο τρίποντο έπειτα από 14 άστοχα στα προηγούμενα ματς της Ρεάλ στην Euroleague για το 11-15 (6'19") ενώ η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 20-26. Ο Κάρολ σκόραρε για τρεις και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-31, 11'22") ενώ η Ρεάλ προηγήθηκε με +15 (32-47) στα 3'18" για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο Mediolanum Forum. Aπό την άλλη πλευρά, ο Χίκμαν προσπάθησε να κρατήσει... όρθια την Αρμάνι Μιλάνο, κάνοντας το 41-52 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν όμως η Ρεάλ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (66-75, 30'). Στη συνέχεια η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 8-2 και μείωσε σε 75-77 με τον Χίκμαν στα 8'06" για το τέλος. Παρ' όλα αυτά, η Αρμάνι μπλόκαρε επιθετικά κι επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν ξανά με +10 (78-88, 35'27"). Οι «blancos» δεν απειλήθηκαν ξανά κι έφτασαν στη νίκη με 90-101, κάνοντας το 3-1 στη regular season και ρίχνοντας την Αρμάνι Μιλάνο στο 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 41-52, 66-75, 90-101.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ:  H Ρεάλ Μαδρίτης κατέβασε 38 ριμπάουντ αντί 28 της Αρμάνι, είχε 71% στα δίποντα (267/38) και παρουσίασε εξαιρετική πολυφωνία στην επίθεση ενώ ο Σέρχιο Γιουλ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, έχοντας καταλυτικό ρόλο στη νίκη της «Βασίλισσας».

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ράντολφ ήταν εντυπωσιακός απέναντι στους Ιταλούς και τελείωσε το ματς με double-double (20π., 14ασ.). Σε μεγάλη βραδιά βρέθηκαν και οι Χάντερ (18π.,), Γιουλ (18π., 6ασ.)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε έμεινε στο παρκέ για 20'50" και είχε μόλις 2 πόντους με 1/3 δίποντα, 0/1 βολή και 0/1 τρίποντο, συν 3 λάθη σε αυτό το διάστημα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το επιθετικό ξέσπασμα της Ρεάλ στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με +10 πόντους (78-88, 35'27") και δεν απειλήθηκαν ξανά από την Αρμάνι.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»:  Ο Ρούντι Φερνάντεθ βοήθησε επιθετικά τη Ρεάλ με 13 πόντους, ενώ είχε ακόμα 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 27'29".

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Αρμάνι την καθίζηση στην τέταρτη περίοδο, η Ρεάλ τίποτα.

Highlights: EA7 Emporio Armani Milan-Real Madrid