Άρης - Μπάκεν Μπέαρς 82-66

Οι... άγνωστοι Μπάκεν Μπέαρς μείωσαν σε 66-61 στα 4'59" για το φινάλε στο «Nick Galis Hall» όμως το ξέσπασμα του Ζάρα σφράγισε τη νίκη του Άρη με 82-66, για το Basketball Champions League.

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων είναι δεδομένη. Όπως δεδομένη ήταν και η διάθεση του Άρη να... χτίσει από νωρίς διαφορά και να κάνει συντήρηση στη συνέχεια. Οι Δανοί, λοιπόν, κράτησαν επαφή με το σκορ ως το 5'45", όταν ο Ντιούφ μείωσε σε 15-12 πριν ακολουθήσει σερί 7-0 για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Σίμτσακ σκόραρε για το 22-12 ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 31-14.

Oι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, ο Μούρτος εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (51-31) στα 1'37" για το ημίχρονο ενώ η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 56-40. Στη συνέχεια, όμως, η έλλειψη συγκέντρωσης στο τρίτο δεκάλεπτο επέτρεψε στους Δανούς να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Οι Μπάκεν Μπέαρς μείωσαν σε 59-48 στο 25', ο Άρης είχε πρόβλημα στην επίθεση και το 63-50 στο 27' έγινε... 64-54 στο τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν όταν ο Μπέντζαμιν μείωσε σε 66-61 στο 35' όμως ο Ζάρας πέτυχε 7 σερί πόντους, έκανε το 75-63 λίγο πριν από το φινάλε και σφράγισε τη δεύτερη νίκη του Άρη στο Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 56-40, 64-54, 82-66.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ζάρας μετέτρεψε το... εύθραυστο 68-61 στο 35'46" σε 75-63 στο 38'08", σκοράροντας τους 7 από τους 17 πόντους του σε αυτό το διάστημα και κλειδώνοντας τη νίκη του Άρη κόντρα στους Δανούς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Θόδωρος Ζάρας ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση του Άρη στα τελευταία λεπτά. Τελείωσε το ματς με 17 πόντους σε 13'52" συμμετοχής. Κατά τα άλλα ο Μαρμπλ βοήθησε επιθετικά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο,έχοντας 21 πόντους με 5/8 βολές, 5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα σε 27'21".

ΠΕΡΑΣE ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣE: Ο Κριστόφερσεν των φιλοξενούμενων έμεινε στο παρκέ για 17'18", έχοντας 1/2 δίποντα και 4 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξέσπασμα του Ζάρα στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι επιθετικές πρωτοβουλίες του Μαρμπλ ήταν σημεία αναφορά για τους «κίτρινους».

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ξανθόπουλος βοήθησε τον Άρη με 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε 18'16"

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης το ότι... αγχώθηκε ως το 35', οι Δανοί ότι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο «Nick Galis Hall».