Η ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟΥΣ ΣΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

ΠΑΟΚ - Ουσάκ Σπορτίφ 59-52 (vid & pics)

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο Basketball Champions League, επικρατώντας της Ουσάκ Σπορτίφ με 59-51. Oι δυο ομάδες έκαναν μαζί 51 λάθη!!!

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 38-43 στις αρχές της τέταρτης περιόδου έπειτα από το τρίποντο του Ντεμιρέλ στο 30'34" όμως έκανε σερί 9-0, προηγήθηκε 47-43 με τον Λίνο Χρυσικόπουλο στο 33'48" και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα μπροστά σε σχεδόν 1.000 φιλάθλους του που βρέθηκαν στην PAOK Sports Arena. Στο μεταξύ, οι δυο ομάδες έκαναν μαζί  51 λάθη!!! 27 ο ΠΑΟΚ και 24 η Ουσάκ Σπορτίφ!

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με βασικούς τους Τέιλορ, Πέινερς, Σίμπερτ, Μιλιένοβιτς και Γλυνιαδάκη κόντρα στους Τούρκους ενώ η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεκίνησε... νευρικά το ματς, έχοντας 0/2 βολές, 2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 3 λάθη στα πρώτα 5'08" της αναμέτρησης! Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +12  όταν ο Κέιρις διαμόρφωσε το 4-16 στα 2'09" για το φινάλε της πρώτης περιόδου ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 8-16. Σε αυτό το διάστημα ο «Δικέφαλος» υπέπεσε σε 9 λάθη ενώ είχε 3/15 σουτ εντός πεδιάς (3/10 δίπ., 0/5 δίπ.).

Oι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του ΠΑΟΚ και προηγήθηκαν 14-23 με τον Φρεϊμάνις ενώ ο Τσόχλας πέτυχε το πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων στο 16'54" έπειτα από το αρχικό 0/10 πίσω από τα 6μ.75, μειώνοντας σε 19-23! Τελικά οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 23-25 ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 14 λάθη και 8.33% στα σουτ τριών πόντων (1/12), παίρνοντας όμως δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ (10) κι έχοντας 7 κλεψίματα έπειτα από δυο περιόδους.

Το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ ήλθε στην τέταρτη περίοδο, με τον Μπράιαντ να πετυχαίνει κρίσιμους πόντους για τον «Δικέφαλο» και τον Χρυσικόπουλο να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 45-43 στα 6'42" για το φινάλε. Ο ΜακΣίσιτς μείωσε σε 54-50 στα 53" όμως ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος, σημειώνοντας την πρώτη νίκη του στο νεοσύστατο Basketball Champions League της FIBA.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα όμως έδειξε χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση κι έφτασε στην πρώτη νίκη του στη διοργάνωση.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Μπράιαντ ηγήθηκε επιθετικά του ΠΑΟΚ, δίνοντας σημαντικές λύσεις στον «Δικέφαλο». Τελείωσε το ματς με 21 πόντους (8/8 βολ., 5/9 δίπ., 1/5 τρίπ.), συν 5 ριμπάουντ κι 1 κλέψιμο σε 34'04". Από κοντά κι ο Χρυσικόπουλος, με 12 πόντους κι 6 ριμπάουντ σε 25'58".

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τέιλορ έμεινε στο παρκέ για 10'46", έχοντας 0/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα, συν 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 9-0 σερί του ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο. Ο «Δικέφαλος» ανέτρεψε το 38-43 στο 30'34" και προηγήθηκε 47-43 με τον Χρυσικόπουλο στο 33'48".

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κλάντον δεν βοήθησε επιθετικά (0/2 βολές, 0/2 δίποντα) όμως κατέβασε 14 ριμπάουντ! Είχε ακόμα 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 28'37".

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τα ποσοστά του πίσω από τα 6μ.75. Ξεκίνησε με 1/11 (9%) και το... βελτίωσε στη συνέχεια (5/20). Η Ουσάκ Σπορτίφ την κατάρρευση στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 23-25, 38-40, 59-52.