Η ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΤΩΝ ΑΧΑΙΩΝ ΣΤΗΝ BASKET LEAGUE

Απόλλων - Ρέθυμνο 86-78

O Απόλλων Πατρών επιβλήθηκε του Ρεθύμνου με 86-78 κι έκανε... σεφτέ στην Basket League, υποχρεώνοντας τους Κρητικούς στην πρώτη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Το δίδυμο των Ράσελ, Καλινόσκι ήταν που έδωσε το ρυθμό στο παιχνίδι του Απόλλωνα Πατρών, στην εκκίνηση του αγώνα κόντρα στο Ρέθυμνο. Αποτέλεσμα, το 4 (9-5, στο 4'26") των γηπεδούχων που διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Ο Βίτκοβατς διαμόρφωσε το 18-15 όμως οι Κρητικοί έκαναν σερί 4-0 στα υπόλοιπα 2'18" για το τέλος του δεκαλέπτου και προηγήθηκαν με 18-19, στο 10'.

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Καλινόσκι (22-19) όμως το Ρέθυμνο βρήκε ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε 22-30 με το καλάθι του Άρνολντ, κάνοντας σερί 11-0! Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +9 (32-41) με τον Έντουαρντς στα 79" για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ενώ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ της 35-44, διατηρώντας τον έλεγχο του ματς απέναντι στον Απόλλωνα.

Ο Σάφτενααρ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (40-51, 21'47") όμως η πιεστική άμυνα του Απόλλωνα μπλόκαρε επιθετικά τους φιλοξενούμενους κι επέτρεψε στους Αχαιούς να πάρουν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά έπειτα από πολύ ώρα, όταν ο Κόμπινς έκανε το 54-53 στα 4'57". Μάλιστα η ομάδα του Κώστα Μέξα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 65-61, κάνοντας επιμέρους σκορ 30-17 σε αυτό το διάστημα!

Ο Ράσελ έστειλε τη διαφορά στο +11 (76-65) στα 3'48" για το τέλος ενώ ο Απόλλων άντεξε στην πίεση του Ρεθύμνου και πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στην Basket League

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Απόλλωνας είχε πιο «καθαρό» μυαλό στο τέλος σε αντίθεση με τους Κρητικούς οι οποίοι κατέρρευσαν. Οι γηπεδούχοι σούταραν καλύτερα πίσω από τα 6.75 αφού τελειώσαν με 13/29 ενώ το Ρέθυμνο μόλις 5/27. Ο Απόλλωνας πήρε 10 περισσότερα ριμπάουντ (48-38).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάιλερ Καλινόσκι τελείωσε με ranking 32 έχοντας 28 πόντους (1/3δ., 8/12τρ., 2/3β.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίσ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν άστοχος στα 28' που έπαιξε αφού τελείωσε με 1/3 δίποντα και 1/5 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα να προηγείται με 65-61 και μετά από 5 λεπτά ήταν 76-65. Αυτό το επιμέρους 11-4 ουσιαστικά απέτρεψε τους Ρεθυμνιώτες να διεκδικήσουν τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Δημήτρης Βεργίνης σκόραρε 16 πόντους με 1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 2/4 βολές, έδωσε 3 ασίστ και η εμπειρία του έπαιξε σημαντικό ρόλο.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τις βολές (13/22), οι φιλοξενούμενοι την αγωνιστική καθίζηση στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 65-61, 86-78.