Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές 90-66 (vid & pics)

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Αναντολού Εφές με 90-66 παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. «Σεληνιασμένος» Σπανούλης με 17 πόντους και 9 ασίστ!

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με την Αναντολού Εφές της οποίας επικράτησε με 90-66. Οι Πειραιώτες είχαν σε μεγάλη μέρα τον Βασίλη Σπανούλη (17π., 9ασ.) και τον Γιώργο Πρίντεζη (15π., 6ρ.) οι οποίοι φρόντισαν για τη γενικότερη καλή εικόνα της ομάδας τους.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με απίστευτη ενέργεια στην άμυνα ενώ στην επίθεση Σπανούλης και Πρίντεζης έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα των Τούρκων. Στο πρώτο δεκάλεπτο από τους 28 πόντους του Ολυμπιακού, ο Σπανούλης είχε 8 και 7 ασίστ ενώ ο «Πριντ» πρόλαβε να σκοράρει 14.

Η εικόνα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου δεν άλλαξε και με τρομερή δουλειά από Μιλουτίνοφ, Γκριν και Λοτζέσκι η διαφορά πήγε στο +19 (38-19, 17’). Στα τελευταία 3:30 λεπτά πάντως η Εφές με πρωταγωνιστή τον Τσέντι Οσμάν (15π. σε αυτό το διάστημα) έτρεξε σερί 9 αναπάντητων πόντων και μείωσε σε 41-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι σημάδεψαν τον Μιλουτίνοφ με pick ‘n’ roll και μείωσαν σε 46-40. Η είσοδος του Κεμ Μπιρτς έφερε καλύτερη άμυνα, κοψίματα και τον Ολυμπιακό στο +11 (51-40, 26’) διαφορά την οποία θα μπορούσαν να είχαν αυξήσει αν δεν αστοχούσαν σε lay up (Χάκετ) και καρφώματα (Μιλουτίνοφ).

Οι γηπεδούχοι με τρομερή ενέργεια και πλουραλισμό στο παρκέ μετέτρεψαν την τελευταία περίοδο σε πάρτι στέλνοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους την οποία και διατήρησαν με χαρακτηριστική άνεση μέχρι την κόρνα της λήξης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτική άμυνα κατεβάζοντας την Εφές στους 66 πόντους υποχρεώνοντας της σε 30.4% στα δίποντα. Από εκεί και πέρα έδωσαν 18 ασίστ έναντι 11 των αντιπάλων τους και σούταραν πολύ καλύτερα στις βολές (77%-53%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης (25:56) τελείωσε με 17 πόντους (3/5δ., 2/4τρ., 5/7β.), 9 ασίστ, 3 ριμπάουντ και ισάριθμα λάθη.

Ο Γιώργος Πρίντεζης (20:40) είχε 15 πόντους (5/9δ., 1/1τρ., 2/3β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τόμας Ερτέλ εκτός από την τεχνική ποινή σε κρίσιμο σημείο είχε 3 πόντους (0/5δ., 1/3τρ.), 4 ασίστ και 2 λάθη σε 18:25.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 62-53 η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με 8-0 σερί του Ολυμπιακού (4π. Μιλουτίνοφ, 2π. ο Χάκετ και 2π. Παπαπέτρου) με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να πάνε στο +17 και ουσιαστικά να μην αγχωθούν στη συνέχεια παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε καταπληκτική δουλειά στην άμυνα ενώ τελείωσε με 8 πόντους, ο Κεμ Μπιρτς με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κοψίματα και ο Ματ Λοτζέσκι με 14 πόντους (4/4δ., 2/3τρ.).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 24’ ο Ντέρικ Μπράουν έκοψε τον Γιώργο Πρίντεζη. Η Εφές βγήκε στον αιφνιδιασμό αλλά ο Κεμ Μπιρτς έκανε τη φάση του ματς με εντυπωσιακό κόψιμο στον Μπράουν.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα 17 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Η Εφές το γεγονός ότι παράτησαν το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 41-33, 62-53, 90-66