Ρόζα Ράντομ - ΠΑΟΚ 93-85 3η παρ.

Στέλλα Παπαδοπούλου

O ΠΑΟΚ έχασε αρκετές ευκαιρίες να «καθαρίσει» τη νίκη, τελικά δεν τα κατάφερε στην τρίτη παράταση απέναντι στη Ρόζα Ράντομ (93-85) στην πρεμιέρα του Champions League και μπροστά του έχει το ντέρμπι με τον Άρη (22/10, 19:15)!

Η πρεμιέρα του ΠΑΟΚ στο Champions League δεν ήταν ιδανική και οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν έκαναν το 3/3 από τις ελληνικές ομάδες.

Η Ρόζα Ράντομ στο πρώτο της ευρωπαϊκό παιχνίδι... κοίταξε στα ίσα τον ΠΑΟΚ και στην τρίτη παράταση έβαλε κρίσιμα τρίποντα για να πάρει τη νίκη. Απίστευτος Μπράζελτον με 36 πόντους, 9 ασίστ σε 47:34.

Η ελληνική ομάδα όχι μόνο δεν τα κατάφερε απέναντι σε μία από τις πιο αδύναμες αντιπάλους του ομίλου, αλλά έχει μπροστά του το μεγάλο ντέρμπι με τον Άρη στο «Νick Galis Hall».

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, αλλά τελικά παραδόθηκε στην τρίτη παράταση. Στην κανονική περίοδο ο Κλάντον είχε φάουλ να δώσει και στα 6'' ο Σοκολόφσκι αστόχησε στη λήξη. Στην πρώτη παράταση ο ΠΑΟΚ έκανε δύο βιαστικές επιθέσεις (44:33), ο Τσόχλας ευστόχησε σε 1/2 βολές στη συνέχεια μετά το φάουλ του Μπελ στα -24''. Στα -16'6' μετά από κακή άμυνα του ΠΑΟΚ ο Μπράζελντον ευστόχησε σε απίστευτο τρίποντο (71-71) και στα δευτερόλεπτα που απέμειναν ο Τσόχλας δεν κατάφερε να πετύχει το νικητήριο καλάθι. Στη δεύτερη παράταση με συνεχόμενα καλάθια του Μπράιαντ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +4 (75-79 στο 49') κι εκεί κόλλησε.Ο Σίμπερτ ήταν άστοχος και ο Μπογιανόφσκι με τρίποντο μείωσε στον πόντο 78-79 και ο Τζάκσον ισοφάρισε με 1/2 βολές (79-79) για να πάει το παιχνίδι στην τρίτη παράταση. Δύο απανωτά τρίποντα των γηπεδούχων ήταν αρκετά (85-79 στο 53') για να πάρουν σημαντική διαφορά και να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε δυνάμεις, είχε τον Μπράιαντ εκτός με 5ο φάουλ και γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάιρον Μπράζελτον κουβάλησε την ομάδα στις πλάτες του! Ο πόιντ γκαρντ των Πολωνών έμεινε στο παρκέ για 47:34 και πέτυχε 36 πόντους με 8/17 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 8/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 5 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράντον Τέιλορ ήταν αμφίβολος, αλλά τελικά αγωνίστηκε. Ο Αμερικανός φόργουορντ δεν ήταν σε θέση να βοηθήσει και έμεινε στα 0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντα, ενώ είχε και 2 ριμπάουντ σε 8:31.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι Τζέσζκε και Μπελ ευστόχησαν σε δύο τρίποντα για το 85-79 στο 53' και ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε ν' αντιδράσει.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γκάρι Μπελ πέτυχε κρίσιμα καλάθια και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ το ότι σε κρίσιμα σημεία έχασε το προβάδισμα και το ότι έχασε από μία πιο αδύναμη ομάδα. Παράλληλα πρέπει να ξεχάσει την κούραση γιατί έχει μπροστά του το ντέρμπι με τον Άρη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Μπράζελτον που έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση! Στηριζόμενος στο ένα πόδι έκανε το 71-71 στο 44'44''.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-30, 51-50, 65-65κ.α., 71-71α' παρ., 79-79β' παρ., 93-85