Κύμη - Κόροιβος 93-70

Η διακοπή δεν επηρέασε την Κύμη! Οι νεοφώτιστοι ήταν καταιγιστικοί και πήραν την πρώτη τους νίκη στην κατηγορία κόντρα στον Κόροιβο (93-70).

Η Βasket League... επέστρεψε στην Χαλκίδα και η Κύμη πήρε ιστορική νίκη! Οι νεοφώτιστοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης εκτόξευσαν τη διαφορά και πήραν το πρώτο ροζ φύλλο της ιστορίας τους στην κατηγορία!

Τα φώτα... έπεσαν στο ημίχρονο, αλλά η Κύμη δεν επηρεάστηκε από τη 40λεπτη διακοπή καθόλου και τρέχοντας πολύ καλή τρίτη περίοδο έφτασε με εντυπωσιακό τρόπο στο θετικό αποτέλεσμα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κύμη μπήκε δυνατά από την αρχή της αναμέτρησης, ήταν αρκετά εύστοχη έξω από τα 6,75μ. και επέβαλε τον ρυθμό της. Ο Αλ Αμίν έκανε την αρχή στο σκοράρισμα και οι Σταμάτης και Τσούπκοβιτς συνέχισαν δυνατά. Μετά τη διακοπή οι γηπεδούχοι δεν επηρεάστηκαν και έφτασαν σε άνετη νίκη. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και στο +27.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, μαζί με τον Τζόρνταν Μόργκαν. Ο Πρώτος ε 23:56 είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και ο δεύτερος 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αλέξης Σπυριδωνίδης ήταν άστοχος με 1/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, ωστόσο είχε 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Μετά τη 40λεπτη διακοπή οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 15-4 (60-40 στο 25').

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Θα μπορούσαμε να πούμε τον ηλεκτρολόγο που αποκατέστησε τη βλάβη και δεν αναβλήθηκε το παιχνίδι. Αγωνιστικά πάντως ο 20χρονος Δημήτρης Σταμάτης έμεινε στο παρκέ για 17:51 και πέτυχε 11 πόντους με 1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, έδωσε 2 ασίστ και μάζεψε 1 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το buzzer beater του Σταύρου Τουτζιαράκη στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 45-36, 76-50, 93-70