ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ

Οι διαιτητές του ντέρμπι στο ΣΕΦ

Οι Πηλοϊδης, Καρακατσούνης και Τζαφλέρης θα διευθύνουν το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Basket League στο ΣΕΦ, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό. Δυσαρέσκεια από τους Πειραιώτες.  

Οι διαιτητές του ντέρμπι στο ΣΕΦ

Οι Πηλοϊδης και Καρακατσούνης έχουν ξανασφυρίξει σε ντέρμπι «αιωνίων», ωστόσο για τον Τζαφλέρη θα είναι η πρώτη φορά. Οι διαιτητές του ματς στο ΣΕΦ βγήκαν με την εξής διαδικασία:

Στην κληρωτίδα μπήκαν ως υποψήφιοι για δύο θέσεις οι Πηλοϊδης, Αναστόπουλος και Καρακατσούνης και κληρώθηκαν ο Πηλοϊδης και ο Καρακατσούνης. Ο Αναστόπουλος ξαναμπήκε στην κληρωτίδα μαζί με τους Παναγιώτου, Τζαφλέρη και Ψαριανό για τη θεση του τρίτου διαιτητή και κληρώθηκε ο Τζαφλέρης.

Οι Κορομηλάς και Σχινάς δεν μπήκαν καν στην κληρωτίδα για να οριστούν στο ντέρμπι, ωστόσο θα σφυρίξουν κανονικά σε άλλα ματς της 2ης αγωνιστικής της Basket League. 

Οι Γκόντας, Φούφης και Παπαπέτρου, που επέλεξαν να σφυρίζουν σε Euroleague και το Eurocup δεν ήταν καν υποψήφιοι αφού με αυτή την επιλογή έθεσαν εαυτόν εκτός εγχώριας διοργάνωσης. 

Η συγκεκριμένη απόφαση πάντως δημιούργησε απορίες στην πλευρά του Ολυμπιακού η οποία εξέφρασε τη δυσαρέσκειά της χωρίς ωστόσο να πάρει κάποια πειστική απάντηση από τα μέλη της ΚΕΔ.

Παρόντες από την πλευρά του Ολυμπιακού ήταν οι Παναγιώτης Αγγελόπουλος, Γιώργος Σκινδήλιας και Χρήστος Σταυρόπουλος.

Η ΚΕΔ/ ΕΟΚ ανακοίνωσε τους διαιτητές και κομισάριους της 2ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών: 

Σάββατο 15 Οκτωβρίου 
ΟΑΚΑ 17.00 ΑΕΚ-Λαύριο Κορομηλάς-Διαμαντής-Ξενικάκης (Δούκας) 
ΔΚΓ Τρικάλων 17.00 Τρίκαλα-Απόλλων Π. Σχινάς-Μαγκλογιάννης-Μπήκας (Μιναρετζόπουλος) 
ΚΓ Μ. Μερκούρη 16.00 Ρέθυμνο-Άρης Πουρσανίδης Γ.-Τσώνος Β.-Βαρδάλος (Μαγγανάς) 
ΚΓ ΠΑΟΚ 17.00 ΠΑΟΚ-Κολοσσός Ρ. Μάνος-Παναγιώτου-Παφίλης (Δροσόπουλος) 
ΔΑΚ Τόφαλος 17.00 Προμηθέας Π.-Δόξα Λευκάδας Σώμος-Ψαριανός-Παντελίδης (Θεοδοσόπουλος) 

Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 
ΣΕΦ 19.00 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός Πηλοϊδης-Καρακατσούνης-Τζαφλέρης (Βιδάλης/Ελευθεριάδης) 
ΚΓ Χαλκίδας 17.00 Κύμη-Κόροιβος Αναστόπουλος-Καλδίρης-Γεωργιάδης (Δεσάρτης)

Best of internet