Ναχαρίγια - Μακάμπι Τελ Αβίβ 93-97

Η Μακάμπι ήταν έτοιμη να χάσει από τη Ναχαρίγια, αλλά ο Άντριου Γκάουντλοκ αποφάσισε διαφορετικά, έστειλε το ματς στην παράταση κι ακολούθως χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (93-97).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Ισραήλ χρειάστηκε μία ανατροπή 7 πόντων στα τελευταίο δίλεπτο της κανονικής διάρκειας του ματς και επιπλέον 5΄(παράταση) για να επικρατήσει της Ναχαρίγια (93-97).

Οι γηπεδούχοι είχαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης το προβάδισμα και μόνο στο τελευταίο τρίλεπτο με συνεχόμενα λάθη φρόντισαν να βάλουν την Μακάμπι στη διεκδίκηση της νίκης. Με το σκορ στο 87-85 (12'' πριν τη λήξη) οι γηπεδούχοι είχαν 1/2 βολές και με τρίποντο του Άντριου Γκάουντλοκ (21π.) το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την απογοήτευση των αντιπάλων τους και νίκησαν με 93-97

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 62-54, 88-88, (παρ.) 93-97