ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΟΙ ΓΙΑ ΤΡΙΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ ΟΙ «ΚΙΤΡΙΝΟΙ»

Άρης - Τρίκαλα 75-65

Ο Άρης προηγήθηκε με +25 πόντους (65-40, 28'15") κόντρα στα Τρίκαλα, χαλάρωσε στην τέταρτη περίοδο κι, εν τέλει επικράτησε με 75-65. Αποχώρησε με φορείο ο Σανικίτζε!

Ο Άρης επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του απέναντι στα Τρίκαλα και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην εφετινή Basket League, λίγες μόλις ημέρες μετά από την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «κίτρινοι» δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στους Θεσσαλούς για τρία δεκάλεπτα, έστειλαν τη διαφορά στο +25 όταν ο Ζάρας διαμόρφωσε το  65-40 στα 1'45" για το φινάλε της τρίτης περιόδου ωστόσο... χαλάρωσαν στη συνέχεια κι επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μαζέψουν τη διαφορά.

Στο μεταξύ, ο Βίκτορ Σανικίτζε χτύπησε στο δεξί γόνατο και αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο στο 38' ενώ αναμένεται η ενημέρωση από το ιατρικό τιμ του Άρη για το μέγεθος του προβλήματος του Γεωργιανού!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ της 45-29, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλούς να σουτάρουν με το... απογοητευτικό 11.8% στα δίποντα. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 2/17 σουτ δυο πόντων σε αυτό το διάστημα ενώ ο Άρης διατήρησε διαφορά ασφαλείας ως το τέλος του ματς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ:  Ο Καββαδάς ξεκίνησε φουριόζος το ματς έχοντας 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (25-15) ενώ οι Μαρμπλ (17π., 5ριμπ.) και Κάμινγκς (15π., 5ασ.) ηγήθηκαν επιθετικά του Άρη στην πρεμιέρα της Basket League.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: O Mάλκολμ ΜακΜίλαν των Τρικάλων είχε μόλις 2/7 σουτ εντός πεδιάς (1/5 δίπ., 1/2 τρίπ.) και 1/4 βολές, συν 3 λάθη σε 28'24" συμμετοχής.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αμυντική λειτουργία του Άρη στα τρία πρώτα δεκάλεπτα που επέτρεψαν στους γηπεδούχους να χτίσουν διαφορά ασφαλείας

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης τον τραυματισμό του Σανικίτζε και το... χαλάρωμα στην τελευταία περίοδο. Τα Τρίκαλα την απόδοσή τους στα πρώτα 30' του ματς.