ΑΗΤΤΗΤΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΙΛΙΚΑ Η ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Νταρουσάφακα 86-90

Ο Ντέιβιντ Μπλατ χάρηκε για την τιμή που του έκανε η Μακάμπι, ωστόσο τη νίκησε με την Νταρουσάφακα στο φιλικό προετοιμασίας στο Τελ Αβίβ με 86-90.

Η Νταρουσάφακα συνεχίζει αήττητη την πορεία της στα φιλικά αφού έχει νικήσει και στα 11 ματς που έχει δώσει μέχρι τώρα. Τελευταίο θύμα της τουρκικής ομάδας η Μακάμπι Τελ Αβίβ (86-90).

Ο ενθουσιασμός από τη βράβευση των Μπλατ και Πάρκερ, παρέσυρε τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και βρέθηκαν γρήγορα να προηγούνται με διψήφια διαφορά πόντων.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο πάντως η ποιότητα των παικτών της Νταρουσάφακα βγήκε στο παρκέ του «Γιαντ Ελιάου» με αποτέλεσμα όχι μόνο να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά και να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-68).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο με τους Τούρκους να αντιδρούν ακλά στην πίεση της Μακάμπι και να επικρατούν τελικά με 86-90.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μερμάν (19π.), Ουοναμέικερ (18π.) και Κλέιμπουρν (17π.) ενώ για τη Μακάμπι ο Ντέβιν Σμιθ είχε 12 και ο Γιόγκεφ Οχαγιόν 11.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 44-43, 61-68, 86-90