Ρεάλ Μαδρίτης - Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 142-137

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε στο -22 στη δεύτερη περίοδο, αλλά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να νικήσει τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ στην παράταση με 142-137.

Στο πλαίσιο του NBA Global Games η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να μετρήσει τις δυνάμεις απέναντι στους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ και τα κατάφερε περίφημα. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού επικράτησε στην παράταση με 142-137 και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε εντυπωσιακά καλό πρόσωπο.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Τζέι Σι Κάρολ (24π.) από τη γωνία ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και μείωσε σε 94-99. Για τα επόμενα λεπτά που απέμεναν οι γηπεδούχοι έμεναν πολύ κοντά στο σκορ διεκδικώντας τη νίκη (108-111, 42') χάρη στον δημιουργικό (και εκτελεστικό) οίστρο του 17άχρονου Λούκα Ντόνσιτς.

Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Ρούντι Φερνάντεθ έδωσε προβάδισμα στους Ισπανούς (112-111), όμως ο Ενές Καντέρ (29π., 10ρ.) με 7 συνεχόμενους πόντους και ξανάβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα από την Οκλαχόμα (114-119, 46'). Οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να διεκδικήσουν ξανά τη νίκη και με το άκουσμα της κόρνας της λήξης ο Σέρχιο Γιουλ (22π., 9ασ.) ευστόχησε στο τρίποντο στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Οθέλο Χάντερ (19π., 5ρ.) με τρίποντο και κάρφωμα συνεχόμενα «σφράγισε» την εντυπωσιακή νίκη της Ρεάλ επί των Θάντερ με 142-137.

Για τους Θάντερ ο Βίκτορ Ολαντίπο είχε 34 πόντους και ο Ράσελ Ουέστμπρουκ 18.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-35, 50-65, 87-95, 126-126 (παρ.) 142-137