Χάποελ Ιερουσαλήμ - Ερυθρός Αστέρας 59-67

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 59-67 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο. ΑΠΟΣΤΟΛΗ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο Αμάρε Στούντεμαϊρ έκανε ό,τι ήθελε τον Όγκνιεν Κούζμιτς και με 9 δικούς του πόντους η Χάποελ Ιερουσαλήμ προηγήθηκε με 14-6 (7’). Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε με τους Μπιέλιτσα και Μίτροβιτς να «ψαλιδίσει» τη διαφορά (19-17, 11’), όμως ο Γιοτάμ Χαλπερίν έβγαλε τον σκόρερ από μέσα τους και έδωσε ξανά… ανάσες στην ομάδα του (27-19, 13’). Στον επίλογο του ημιχρόνου ο Γιόβιτς έβγαλε 4 συνεχόμενες ασίστ με αποτέλεσμα ο Μάρκο Σιμόνοβιτς με καλάθι στον αιφνιδιασμό να μειώσει σε 35-34 (19’).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου πρωταγωνίστησαν η αστοχία και τα λάθη. Καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να βρει ρυθμό, πόσω δε μάλλον να τον επιβάλλει, κι έτσι οι δυο αντίπαλοι βρίσκονταν κοντά στο σκορ (42-40, 26’).

Ο «πιτσιρικάς» Νίκολα Ρέμπιτς με 2/2 τρίποντα δεν ξεκόλλησε μόνο την ομάδα του, αλλά της έδωσε και το προβάδισμα (47-51, 31’). Στα επόμενα λεπτά οι Γκούντουριτς και Σιμινοβιτς τον μιμηθηκαν (ευστόχησαν πίσω από τα 6.75) κι έτσι οι Σέρβοι ξέφυγαν με ικανοποιητική για τα δεδομένα του ματς, διαφορά (53-63, 36’) την οποία και διατήρησαν με ευκολία μέχρι το τέλος (59-67).

Ο Μίλκο Μπιέλιτσα τελείωσε με 21 πόντους (6/7δ., 1/2τρ., 6/6β.) και 7 ριμπάουντ.

Ο Αμάρε Στούντεμαϊρ έμεινε στους11 (2/7δ., 2/2τρ., 1/1β., 5ρ., 3λ.) πόντους παίζοντας 21:20.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 35-34, 47-45, 59-67