Κροατία - Ιταλία 84-78 (pics & vid)

Η Κροατία επικράτησε στην παράταση της Ιταλίας (84-78) και πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Οι Κροάτες μετά από 45 λεπτά νίκησαν την Ιταλία στο Τορίνο με 84-78 και πήραν το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο.

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπογκτνάνοβιτς (26π., 6ρ.), Σάριτς (18π., 13ρ.), Σιμόν (21π.) και Πλάνινιτς (13π., 5ρ.).

Μοιραίος ο Τζεντίλε με άστοχο lay up και λάθος πάσα στο τελευταίο λεπτό της παράτασης. Ο Ντάνιελ Χάκετ σε 30:51 είχε 10 πόντους (2/3δ., 1/3τρ., 3/4β.), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος!

Η Κροατία ξεκίνησε εκμεταλλευόμενη το άγχος τω γηπεδούχων και με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να είναι εντυπωσιακός βρέθηκε να προηγείται με 28-17 (16').

Η Ιταλία με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου μπήκε αποφασισμένη και με πρωταγωνιστή τον Ντανίλο Γκαλινάρι, αλλά και τη βιασύνη των Κροατών, προσπέρασαν με 39-42 (23'). Ο Κρούνισλαβ Σιμόν όμως με 3/3 τρίποντα διέλυσε το αμυντικό πλάνο του Έτορε Μεσίνα και ξανάβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού (50-44, 28΄).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ντάνριο Σάριτς θέλησε να αλλάξει την ισορροπημένη κατάσταση του σκορ κι έβαλε την ομάδα του στο +8 (63-55, 36').

Με τους Χάκετ και Μπελινέλι η Ιταλία έτρεξε επιμέρους σκορ 2-11 και προσπέρασαν με 65-66 (39'), όμως οι αντίπαλοί τους διατήρησαν την ψυχραιμία τους.

Στο τελευταίο λεπτό ο Μπογκντάνοβιτς με το πρώτο του καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο (είχε 17π. στο πρώτο) έκανε το 69-68, ακολούθησε άστοχο σουτ του Μπελινέλι και 1/2 του Σιμόν για το 70-68 (21'' πριν τη λήξη).

Ο Μάρκο Μπελινέλι αστόχησε, όμως ο Νικολό Μέλλι με ένα άγγιγμα της μπάλας της έσπρωξε στο καλάθι ισοφαρίζοντας στους 70 πόντους. Το σουτ στο τέλος του Μπογκντάνοβιτς ήταν άστοχο και το ματς κρίθηκε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο το τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς έβαλε τη «Hrvacka» μπροστά στο σκορ με 80-74 (1:10 πριν τη λήξη), ο Μπελινέλι με 2.2 μείωσε (80-76) και ακολούθησε κλέψιμο του Χάκετ και άστοχο lay up του Τζεντίλε!

Η συνέχεια περιελάμβανε 0/2 βολές του Σιμόν, ωστόσο ο μοιραίος Τζεντίλε έκανε λάθος πάσα και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στους Κροάτες αφού ο Μπογκντάνοβιτς δεν αστόχησε σε βολή στη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 39-34, 54-52, 70-70 (παρ.) 84-78