Θάντερ - Ουόριορς 118-94 (pics & vids)

Με τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να μετρά 36 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ και τον Στεφ Κάρι να είναι τρομερά άστοχος (2/10 τριπ), οι Θάντερ πέτυχαν εντυπωσιακή νίκη με 118-94 και βρίσκονται ένα βήμα πριν την πρόκριση στους Τελικούς του ΝΒΑ!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν λίγο-πολύ μονόλογος των γηπεδούχων, που έχοντας τον Ουέστμπρουκ και τον Ιμπάκα σε εξαιρετική μέρα είχαν αρχή, μέση και τέλος και στα 24'. Ο Κάρι ήταν αρκετά άστοχος και ο Τόμπσον με μόλις 4 πόντους στο διάστημα αυτό δεν μπορούσαν να κρατήσουν τους Ουόριορς σε ανταγωνιστικό επίπεδο, βλέποντας τη διαφορά να διαμορφώνεται στους 15 (42-27).

Όλα όμως ήρθαν «τούμπα» στο ξεκίνημα της επανάληψης, όταν ο Κλέι Τόμπσον έβαλε 19 σερί πόντους (ρεκόρ καριέρας σε μια περίοδο), μειώνοντας τη διαφορά μέχρι και στους 8 απ' τους 19! Απ' την άλλη, οι Θάντερ δεν μπορούσαν να σκοράρουν παρά πολύ δύσκολα, με κύριο «γρανάζι» της αντίδρασης σε άμυνα κι επίθεση τον Ουέστμπρουκ, που έκανε μεγάλο παιχνίδι.

Στο τέταρτο 12λεπτο Ντουράντ και Ρόμπερτσον επανέφεραν την τάξη για τους Θάντερ, ενώ ο «Ρας» έφτασε το πρώτο triple-double στα φετινά πλέι-οφ. Ο Κάρι παρέμενε άστοχος, ενώ όταν σταμάτησε και ο Τόμπσον, δεν απέμεινε ελπίδα στους «Dubs».

Τα δωδεκάλεπτα: 30-26, 42 - 27, 22-29, 24-12