ΑΕΚ - Ολυμπιακός 75-89

Ο Ολυμπιακός «σκούπισε» την ΑΕΚ την οποία νίκησε 75-89 αν και βρέθηκε στο 23' να χάνει με 50-33! Απίστευτη εμφάνιση από τον Ντάνιελ Χάκετ με 18 πόντους, 5 ασίστ και μηδέν λάθη.

Ο Ολυμπιακός περιμένει τον αντίπαλό του στον τελικό αφού επικράτησε και στο ΟΑΚΑ της ΑΕΚ (75-89) κάνοντας το 3-0. Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν με επιτυχία μία επική ανατροπή αφού στο 24΄ βρέθηκαν στο -17 (50-33), ωστόσο με εκπληκτικό τον Ντάνιελ Χάκετ (18π., 5ασ., 0λ.) πήρε την πρόκριση στους τελικούς της Α1.

Ο Ολυμπιακός με τρία εύστοχα τρίποντα ξεκίνησε καλύτερα (6-13, 4'), αλλά με σερί 13-0 και την άμυνα της ΑΕΚ να κρατά τον αντίπαλό της χωρίς πόντο για 4:30 προηγήθηκε με 19-13 (9').

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και με τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα προηγήθηκαν με 35-20 (15').

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου θα περίμενε κανείς από τους Πειραιώτες να μπουν πεισμωμένοι στο παρκέ, αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που ήταν πολύ συγκεντρωμένοι διατηρώντας τη διαφορά μόνιμα σε διψήφιο επίπεδο πόντων (50-33, 24'). Ο Ντάνιελ Χάκετ λειτούργησε ως «ξυπνητήρι» για την ομάδα του και με 11 συνεχόμενους δικούς του πόντους το σκορ πήγε στο 54-51 μέσα σε ένα τετράλεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ καλύτερα δημιουργώντας πρόβλημα στο σκορ της ΑΕΚ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να καταρρεύσουν γεγονός το οποίο η εμπειρία του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε με αποτέλεσμα να έρθει και εύκολα στο τέλος η νίκη,

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός παρέμεινε ψύχραιμος και πιστός στο πλάνο του όταν βρέθηκε να χάνει με διαφορά 17 πόντων. Έπαιξε εκπληκτική άμυνα και σκόραρε όπως ήθελε σκορπίζοντας την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν 8/12 τρίποντα (συνολικά 12/24) ενώ έδωσαν σε όλο το ματς 9 περισσότερες ασίστ (11-20) και υπέπεσαν σε λιγότερα λάθη (17-11).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντάνιελ Χάκετ σε 22:55 είχε 18 πόντους (2/5δ., 3/4τρ., 5/7β., 5ασ.). Πάρα πολύ καλή δουλειά έκανε ο Δημήτρης Αγραβάνης (12π., 4ρ. και σπουδαία άμυνα) και ο Ματ Λοτζέσκι (14π., 4ασ., 2ρ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ στα δύο πρώτα παιχνίδια δε βοήθησε στο τρίτο. Ο Δημήτρης Μαυροειδής σε 19:54 είχε 4 πόντους με 2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ και 3 λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 23:31 ο Μπράουν έκανε το 50-33. Στο 32:35 ο Ματ Λοτζέσκι έκανε το 61-65. Ο Ολυμπιακός υποχρέωσε την ΑΕΚ σε αμυντικό black out αφού δέχτηκε 32 πόντους σε 9 αγωνιστικά λεπτά.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το πρώτο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός την ψυχραιμία που έδειξε ως μεγάλη ομάδα που είναι, όταν βρέθηκε με 17 πόντους πίσω στο σκορ.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την εικόνα τους στα τελευταία 17'. Εικόνα κατάρρευσης και παράδοσης άνευ όρων.

Ο Ολυμπιακός την αστοχία στα σουτ εντός πεδιάς στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89