Σέλτικς - Χοκς 92-104

Σε πολύ κακή ημέρα οι Σέλτικς, έχασαν με... κάτω τα χέρια με 104-92 από τους Χοκς, που πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoffs του ΝΒΑ.

Εκτός τόπου και χρόνου ήταν οι Σέλτικς, που έπαιζαν το τελευταίο χαρτί για πρόκριση, αλλά γνώρισαν βαριά και εύκολη ήττα από τους Χοκς με 104-92 μέσα στην Βοστόνη. Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν, ουσιαστικά, ποτέ στην διεκδίκηση του αγώνα, αφού κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο μέρος με μόλις 33 πόντους, ενώ δέχτηκαν 39 στην 3η περίοδο, με αποτέλεσμα να πλησιάσει μέχρι και τους 30 πόντους η διαφορά (61-89).

Στα τελευταία λεπτά, οι Σέλτικς σοβαρεύτηκαν και κατάφεραν να... μαζέψουν την διαφορά, αλλά ήταν πολύ αργά. Έτσι, 28 χρόνια μετά, οι Χοκς κατάφεραν να πάρουν ματς στην Βοστόνη σε πλέι οφ και πήραν την μεγάλη πρόκριση με σκορ 4-2. Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Κάιλ Κορβερ, που τέλειωσε το ματς με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο ΑϊζάιαΤόμας έκανε ότι μπορούσε για τους Σέλτικς, αλλά οι 25 πόντοι που σημείωσε, μαζί με τις 10 ασίστ που μοίρασε, δεν αρκούσαν.

ΧΟΚΣ - ΣΕΛΤΙΚΣ 4-2
Χοκς - Σέλτικς 102-101
Χοκς - Σέλτικς 89-72
Σέλτικς - Χοκς 111-103
Σέλτικς - Χοκς 104-95
Χοκς - Σέλτικς 110-83