Μπλέιζερς - Κλίπερς 98-84

Ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στη σειρά δίνουν οι Μπλέιζερς, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την έδρα τους, νίκησαν και σήμερα τους Κλίπερς με 98-84 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2.

Η ομάδα του Πόρτλαντ ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου «έτρεξε» επί μέρους 32-20 με πρωταγωνιστή τον Αλ Φαρούκ Αμίνου, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 τάπες.

Σε... ρηχά νερά έμεινε ο Λίλαρντ που είχε 12 πόντους με 4/15 σουτ, ενώ 19 πρόσθεσε ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ.

Από τους Κλίπερς, που γενικά ήταν και πάλι σε πολύ κακή βραδιά, ξεχώρισαν οι Γκρίφιν και Γκριν, που είχαν από 17 πόντους, ενώ 16 είχε ο Κρις Πολ, που αποχώρησε στην τρίτη περίοδο λόγω σοβαρού τραυματισμού στο χέρι του.

ΚΛΙΠΕΡΣ - ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ 2-2

Game 1: Κλίπερς - Μπλέιζερς 115-95
Game 2: Κλίπερς - Μπλέιζερς 102-81
Game 3: Μπλέιζερς - Κλίπερς 96-88
Game 4: Μπλέιζερς - Κλίπερς 98-84
Game 5: Κλίπερς - Μπλέιζερς 27/04
Game 6: Μπλέιζερς - Κλίπερς 29/04
Game 7: Κλίπερς - Μπλέιζερς 01/05*