Σέλτικς - Χοκς 104-95

Σε ένα τρομερό παιχνίδι που οδηγήθηκε μέχρι την παράταση, οι Σέλτικς κατάφεραν λυγίσουν την αντίσταση των Χοκς και με το τελικό 104-95 έκαναν το 2-2, με τη σειρά να μεταφέρεται πλέον από μηδενική βάση πίσω στην Ατλάντα.

Σε απόλυτη ισορροπία έφεραν και πάλι τη σειρά με τους Χοκς οι Σέλτικς, καθώς νίκησαν και στο δεύτερο παιχνίδι τους στη Βοστόνη τα «Γεράκια» με τελικό σκορ 104-95, σε μία εξαιρετικά αμφίρροπη αναμέτρηση που κρίθηκε στην παράταση.

Έπειτα από ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο (46-48), οι Χοκς κατάφεραν με πρωταγωνιστή τον τρομερό Μίλσαπ (45 π., 13 ριμπ.) να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (60-70) δύο λεπτά πριν από τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα, με το παιχνίδι να μετατρέπεται σε... θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Ο Τιγκ με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 92-90 και 20” να απομένουν για το φινάλε, ωστόσο ο Τόμας απάντησε με εύστοχο drive αμέσως μετά, διαμορφώνοντας το 92-92 που οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, μια και οι Χοκς δεν εκμεταλλεύτηκαν την τελευταία τους κατοχή στην κανονική διάρκεια.

Εκεί η ομάδα του Μπραντ Στίβενς έδειξε πιο αποφασισμένη και με επιμέρους σκορ 12-3 κατάφερε να φτάσει στο τελικό 104-95 και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Τόμας και Σμαρτ είχαν από 28 και 20 πόντους για τους νικητές, ενώ εξίσου σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Τέρνερ (17 π., 7 ριμπ., 6 ασ.) και Γερέμπκο (16 π., 10 ριμπ.).

Από πλευράς ηττημένων, πέρα από τον Πολ Μίλσαπ που ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, Τιγκ και Κόρβερ πέτυχαν από 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-21, 46-48, 70-73, 92-92, 112-104

ΧΟΚΣ - ΣΕΛΤΙΚΣ 2-2

Game 1: Χοκς - Σέλτικς 102-101
Game 2: Χοκς - Σέλτικς 89-72
Game 3: Σέλτικς - Χοκς 111-103
Game 4: Σέλτικς - Χοκς 112-94
Game 5: Χοκς - Σέλτικς 26/4
Game 6: Σέλτικς - Χοκς 28/4