Αναντολού Εφές - Γκαζιάντεπσπορ 96-99

Η Γκαζιάντεπσπορ του Στέφανου Δέδα πέρασε από την έδρα της Αναντολού Εφές στη δεύτερη παράταση (96-99)!

Ύστερα από ένα απίστευτο παιχνίδι στο Abdi İpekçi η Γκαζιάντεπσπορ του Στέφανου Δέδα πήρε σπουδαίο «διπλό» στη δεύτερη παράταση.

Με το ματς να είναι ντέρμπι ο Γκρέιντζερ αστόχησε από κοντά, ο Μπαλμπάι μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ κι ο Γκρέιντζερ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους (78-75), αλλά στα -15'' ο Άντι Ράουτινς βρήκε στόχο σε τρίποντο κι έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί, η Εφές έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι, αφού ο Ντάριο Σάριτς έκανε φάουλ στο τρίποντο στον Ράουτινς που με 2/3 βολές έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση (87-87).

Εκεί, ο Κάλογουεϊ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Η απίστευτη εμφάνιση του Τόμας Ερτέλ (35π., 6ασ.) και οι 25 πόντοι του Γκρέιντζερ (6ριμπ.) δεν ήταν αρκετοί για την Αναντολού Εφές, ενώ από την άλλη ο Άντι Ράουτινς είχε 27 πόντους.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής: Καρσίγιακα-Κόνιασπορ 82-60, Γεσιλγκίρεσουν-Μπάνβιτ 94-86, Μπελεντίγε-Ουσάκ 88-95, Τουρκ Τέλεκομ-Άνκαρα 76-72, (17/04) Αναντολού Εφές-Γκαζιάντεπσπορ 96-99 2η παρ., Μπουγιουκτσεκμετσέ-Γαλατάσαραϊ, (18/04) Μπεσίκτας-Νταρουσάφακα

Η κατάταξη: Αναντολού Εφές 21-5, Φενέρμπαχτσε 19-6, Γαλατάσαραϊ 18-7, Νταρουσάφακα 17-8, Μπάνβιτ 15-11, Καρσίγιακα 15-11, Ουσάκ 14-12, Γκαζιάντεπσπορ 14-12, Μπουγιουκτσεκμετσέ 12-13, Μπεσίκτας 12-13, Τράμπζονσπορ 11-14, Μπελεντίγε 9-17, Γεσιλγκίρεσουν 8-18, Άνκαρα 8-18, Κόνιασπορ 6-20, Τουρκ Τέλεκομ 6-20

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα