Λαύριο - Τρίκαλα 75-80

Το Λαύριο έκανε το come back, αλλά τα Τρίκαλα πήρα την νίκη που τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Την ώρα που ο Αρκαδικός... έριξε την Καβάλα, τα Τρίκαλα πήραν μεγάλο «διπλό» στο Λαύριο κι έτσι θα υποδεχτούν τον Απόλλωνα Πάτρας χωρίς το άγχος του «πρέπει». Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πήρε τη νίκη και «σφράγισε» την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Οι Μπράουν (28π.) και Ρόμπινσον (20π.) έκαναν τη διαφορά για τους νικητές, ενώ από την άλλη μεριά ο Ουσμάν Κρουμπαλί έκανε το κάτι παραπάνω με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο παρουσιάστηκε αρκετά άστοχο στο πρώτο ημίχρονο (6/16δίποντα, 3/17τρίποντα, 11/14 βολές) και τα Τρίκαλα κατάφεραν να πάρουν σημαντική διαφορά στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (32-44). Οι γηπεδούχοι όμως πάντα παρουσιάζονται δυνατοί στην έδρα τους και δεν θα μπορούσαν να μην κάνουν come back στο τρίτο δεκάλεπτο. Το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο (24-13) και η νίκη κρίθηκε στο τέλος. Ο Ρόμπινσον ευστόχησε σε δύο κρίσιμα τρίποντα, ο Νίξον δεν κατάφερε να... απαντήσει (71-74 στα 1:21), ενώ οι Μπάρλος και Γιαννακόπουλος αστόχησαν σε κρίσιμες βολές. Ο Τζόουνς τις έβαλε και τα Τρίκαλα «σφράγισαν» τη νίκη (71-76 στα -23'').

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράντον Μπράουν από τη μία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 28 πόντους κι 9 ριμπάουντ, ενώ ο Τζάστιν Ρόμπινσον από τη μεριά του είχε 20 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Από τη μία ο Μάρκο Κέσελ είχε 0/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 1/3 βολές. Από την άλλη ο Σάκης Γιαννακόπουλος που έχασε κρίσιμες βολές είχε 1/1 δίποντα, 0/1 τρίποντα και 0/2 βολές.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το Λαύριο επέστρεψε από το -12 (32-44) του πρώτου ημιχρόνου και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δεύτερο μέρος. Στα -2'11'' ο Ρόμπινσον ευστόχησε σε τρίποντο (70-71), ο Νίξον δεν κατάφερε ν' απαντήσει και στη συνέχεια ο Ρόμπινσον με νέο τρίποντο έκανε το 71-74 (στα -1:21).

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Τα Τρίκαλα τη μεγάλη νίκη παραμονής και το Λαύριο το ότι δεν παράτησε το παιχνίδι μετά το κακό δεύτερο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Τα Τρίκαλα θα ξεχάσουν μόνο τον τραυματισμό του Γιάννη Καραθανάση, ενώ το Λαύριο την ευκαιρία να πάρει τη νίκη που θα του επιτρέψει να κάνει ακόμα μία υπέρβαση στην πρώτη του σεζόν στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 32-44, 56-57, 75-80