Κολοσσός Ρόδου - Κηφισιά 87-90

Η Κηφισιά έκανε το καθήκον της και επικράτησε πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ του Κολοσσού στη Ρόδο με 90-87 για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν την 12η νίκη τους στο πρωτάθλημα παρά την αντεπίθεση του Κολοσσού στο τέλος. Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουν τον Παναθηναϊκό, όπου θα εξαντλήσουν τις πιθανότητες που τους αναλογούν για να τερματίσουν αυτοί στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος.

Υπερισχύουν στην ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ, καθώς έχουν πάρει και τα δυο μεταξύ τους παιχνίδια, οπότε πιθανό στραβοπάτημα του «δικεφάλου» την τελευταία αγωνιστική θα τους δώσει την 5η θέση της κατάταξης.

Όσον αφορά στον Κολοσσό, οι Ροδίτες γνώρισαν τη 2η σερί και 14η συνολικά ήττα, ωστόσο «κλείδωσαν» κι αυτοί τη συμμετοχή τους στα playoffs.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κηφισιά μπορεί να μην είχε καλύτερα ποσοστά ευστοχίας από τον Κολοσσό, ωστόσο ήταν αρκετά πιο εύστοχη στα τρίποντα (36%/23%), είχε 3 περισσότερες ασίστ, 2 παραπάνω κλεψίματα και 3 λιγότερα λάθη (μόλις 8).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Παίκτης-κλειδί στη νίκη της Κηφισιάς ο Μουχάμαντ Ελ-Αμίν, ο οποίος σε 32' είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 4 κερδισμένα φάουλ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Άφαντος ο Γιάννης Γεωργαλής, ο οποίος σε 15 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ δεν σκόραρε (0/2 προσπάθειες), είχε 2 λάθη και έκανε και 4 φάουλ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο της Κηφισιάς, η οποία ήταν πολύ παραγωγική και προηγήθηκε με 17 πόντους στο 20' (36-53).

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Κηφισιά τα μόλις 8 λάθη και τη νίκη που της έδωσε σίγουρα την 6η θέση, ενώ ο Κολοσσός την εμφάνιση του Λαρεντζάκη που είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Κολοσσός την αστοχία πίσω από τα 6,75μ (6/26, 23%).

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 36-53, 59-68, 87-90