ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΣΤΑ PLAYOFFS

Ρέθυμνο - Άρης 83-88 (pics)

Ο Άρης επικράτησε του Ρεθύμνου (83-88) και «κλείδωσε» την τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι Κρητικοί μείωσαν τις ελπίδες τους για τα playoffs.

Ο Άρης έφυγε με τη νίκη από την Κρήτη και σφράγισε την τρίτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Οι Ρεθυμνιώτες χρειάζονται νίκη στο ΣΕΦ την τελευταία αγωνιστική ή συνδυασμό αποτελεσμάτων για να μάθουν αν θα παίξουν στα playoffs.

Στο πρώτο δεκάλεπτο δε μπορούσε κάποια εκ των δύο ομάδων να ξεφύγει στο σκορ, ωστόσο ένας καταιγισμός τριπόντων από τους φιλοξενούμενους τους έφεραν ακόμη και στο +10 (17-27, 12'). Οι Ρεθυμνιώτες προσπάθησαν να μειώσουν όμως Πελεκάνος (11π. με 3/4τρ.) και Ζάρας (12π. Με 4/7τρ.) κράτησαν τον Άρη μπροστά.

Στην τρίτη περίοδο οι νησιώτες ξεκίνησαν με 10 αναπάντητους πόντους και προσπέρασαν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει ντέρμπι. Στο τέλος οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά με τους παίκτες του Άρη να παίζουν σπουδαία άμυνα στις τελευταίες τρεις κατοχές των γηπεδούχων και να πανηγυρίζουν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές είχαν 17/30 δίποντα, 12/22 τρίποντα και έδωσαν 6 περισσότερες ασίστ (13-19).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ:Ο Οκάρο Ουάιτ σε 28:39 είχε 15 πόντους (3/4δ., 1/3τρ., 6/9β.), 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και κανένα λάθος (ranking 29).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τάιλερ Στόουν σκόραρε 8 πόντους, αλλά με άσχημα στατιστικά (2/5δ., 1/4τρ., 1/2β.).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 83-83 ο Ντονιμίκ Ουότερς ευστόχησε δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Ακολούθησαν δύο λάθη από τους γηπεδούχους και 3/4 βολές με ΜακΝιλ και Μούρτο.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τους 83 πόντους που σκόραραν απέναντι σε μία πολύ καλή άμυνα.

Οι γηπεδούχοι τη νίκη σε μία έδρα που έχει πανηγυρίσει μόνο Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τις επιλογές στις τρεις τελευταίες επιθέσεις.