ΟΜΙΛΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

Λαμποράλ Κούτσα - Ρεάλ Μαδρίτης 89-88

Με ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τρίποντο του Ντέιβις Μπέρτανς σχεδόν στην εκπνοή, η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 89-88 και κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό στην υπόθεση πρόκριση.

Με το σκορ στο 86-88, 4,9" πριν το τέλος η Λαμποράλ είχε την επαναφορά από το κέντρο, ο Μπέρτανς πήρε τη μπάλα και χωρίς δεύτερη σκέψη εκτέλεσε τη Ρεάλ Μαδρίτης διαμορφώνοντας με τρομερό τρίποντο το τελικό 89-88.

Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν το πλεονέκτημα έδρας ότι και να γίνει στην τελευταία αγωνιστική και πλέον θέλουν νίκη κόντρα στην Μπάμπεργκ την επόμενη εβδομάδα, η οποία αν συνδυαστεί με ήττα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας από τον Ολυμπιακό, τότε θα τερματίσουν στην πρώτη θέση του ομίλου και θα διασταυρωθούν με τον Ερυθρό Αστέρα στους «8».

Η Ρεάλ αντίθετα, σίγουρα δεν αποκλείστηκε, ωστόσο θέλει οπωσδήποτε νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Χίμκι, ώστε να ελπίζει σε πρόκριση μέσω συνδυασμού αποτελεσμάτων.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Λαμποράλ παρουσίασε δυο διαφορετικά πρόσωπα στο αποψινό παιχνίδι, καθώς στο πρώτο ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ με 10 πόντους (46-36), ωστόσο στο δεύτερο μέρος παρουσιάστηκε τελείως διαφορετική και χάρη στις εκπληκτικές εμφανίσεις των Μπουρούση και Τζέιμς (27π), αλλά και το καθοριστικό νικητήριο τρίποντο του Μπέρτανς, έφτασε στη νίκη. Είχε χειρότερα ποσοστά στα δίποντα (57%/44%), ωστόσο ήταν αρκετά πιο εύστοχη στα τρίποντα (54%/38%) και στις βολές (75%/63%), ενώ είχε και 7 περισσότερα ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα για ακόμη μια αγωνιστική ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης. Ο διεθνής σέντερ της Λαμποράλ είχε 25 πόντους (6/11 διπ, 3/6 τρ, 4/6 β), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, αριθμοί που του έδωσαν 35 βαθμούς στο ranking.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Απαρατήρητος πέρασε για τη Ρεάλ ο Τζέισι Κάρολ, ο οποίος σε 9 λεπτά είχε 2 πόντους με 1/3 δίποντα και 0/3 τρίποντα, ενώ είχε 1 λάθος και 1 φάουλ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: 84-87, 2/2 βολές ο Μπουρούσης, 86-87, 1/2 βολές από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, 86-88. Τάιμ άουτ, επαναφορά από το κέντρο, η μπάλα στα χέρια του Μπέρτανς, ο οποίος εκτέλεσε τη Ρεάλ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Ρεάλ κρατά την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και τα 15 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ η Λαμποράλ τη νίκη, η οποία ήρθε μετά από ανατροπή και της έδωσε σίγουρα το πλεονέκτημα έδρας στον όμιλο.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Λαμποράλ τα 17 λάθη, ενώ η Ρεάλ την πολύ κακή διαχείριση που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο.

#InstantClassic: Davis Bertans hits the winning three to defeat Real Madrid in Vitoria