Αναντολού Εφές - Ουνικάχα 87-67 (vid)

Η Αναντολού Εφές «καιγόταν» για τη νίκη, η Ουνικάχα ταξίδεψε στην Πόλη αδιάφορη και η τουρκική ομάδα έφτασε στο πολυπόθητο αποτέλεσμα (87-67).

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήξερε πως με ήττα θ' ακολουθούσε το δρόμο της Ουνικάχα που έχει ήδη αποκλειστεί από τα playoffs της Ευρωλίγκας. Η Εφές παρουσιάστηκε αποφασισμένη από το πρώτο λεπτό και... καθάρισε από την αρχή τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η πρώτη περίοδος έληξε υπέρ της Αναντολού Εφές με +16 πόντους (27-11 στο 10')! Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ τον ρυθμό κι η Ουνικάχα που δεν έχει κάποιο στόχο στην φετινή Ευρωλίγκα δεν είχε κίνητρο ν' αντιδράσει.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόμας Ερτέλ ήταν εκπληκτικό σε όλο το παιχνίδι και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, 13 ασίστ και 5 ριμπάουντ σε 26:06! Ο Ντάριο Σάριτς από την πλευρά του έκανε επίσης double double με 17 πόντους κι 11 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Η Ουνικάχα ήταν σε... άλλο γήπεδο κι ο Κουζμίνσκας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 2 πόντους, 1/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα σε 15:57.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Αναντολού Εφές ήταν καταιγιστική από το πρώτο λεπτό και η νίκη... κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (27-11 στο 10').

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Εφές τη νίκη που διατηρεί τις λίγες ελπίδες πρόκρισης.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Ουνικάχα ακόμα μία αναμέτρηση που παλεύει δίχως στόχους, αφού έχει αποκλειστεί, ενώ η Εφές τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 49-30, 65-47, 87-67