ΚΑΛΥΨΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ 10 ΠΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ

Γαλατάσαραϊ - Μπάγερν Μονάχου 72-59 (vid)

Η Γαλατάσαραϊ προκρίθηκε στον ημιτελικό του EuroCup επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 72-59.

Η Γαλατάσαραϊ έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του EuroCup αφού νίκησε τη Μπάγερν με 72-59 καλύπτοντας τη διαφορά των 10 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στο Μόναχο μία εβδομάδα νωρίτερα.

Η Μπάγερν Μονάχου προηγήθηκε με 5-7 (4'), ωστόσο το διάστημα μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου ήταν εφιαλτικό για τους Γερμανούς αφού οι γηπεδούχοι στο 8΄προηγήθηκαν με 20-8 έχοντας ήδη καλύψει τη διαφορά του πρώτου ματς.

Στη δεύτερη περίοδο η Γαλατά συνέχισε στον ίδιο ακριβώς ρυθμό και η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι δε μπόρεσαν να αντιδράσουν και έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν από τα αποδυτήρια πιο ήρεμοι και συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα να αλλάξουν την ροή της αναμέτρησης. Με πρωταγωνιστές τους Γκαβέλ, Μπράιαντ και Τόμπσον οι Γερμανοί μείωσαν σε 51-43 (29').

Κατά τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου η διαφορά ήταν συνέχεια γύρω από τους 10 πόντους, όριο που ήταν ο στόχος αμφότερων των αντιπάλων. Ο Ντιον Τόμπσον με 46'' να μένουν έκανε το 68-59 και ακολούθησαν 2/2 βολές του Τσακ Ντέιβις για το 70-59. Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς αστόχησε 8'' για το άκουσμα της κόρνας της λήξης και ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 2/2 βολές έστειλε τη διαφορά στο +13 (72-59). Στο χρονόμετρο έμεναν 5'' και ο Μπράις Τέιλορ αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν οι πανηγυρισμοί.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-25, 54-45, 72-59