Μπάμπεργκ - Χίμκι 84-79 (vid)

Με εκπληκτική ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ επικράτησε της Χίμκι με 84-79 για την 11η αγωνιστική και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Η γερμανική ομάδα πήρε την 5η της νίκη στον όμιλο, υποχρεώνοντας την Χίμκι στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Ιβάνοβιτς στην 6η της ήττα. Η Μπάμπεργκ δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα (17 πόντοι), οπότε στο σενάριο που οι δυο ομάδες ισοβαθμίσουν την τελευταία αγωνιστική η Χίμκι έχει το προβάδισμα.

Παράλληλα, αν ο Ολυμπιακός επικρατήσει της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ αύριο (18/3) τότε και οι 3 ομάδες θα έχουν από 5 νίκες με 3 αναμετρήσεις να απομένουν.

Από πλευράς ελληνικού ενδιαφέροντος, ο Νίκος Ζήσης ήταν εξαιρετικός και σήμερα. Έπαιξε για 33 λεπτά και είχε 16 πόντους (2/4 διπ, 3/4 τριπ, 3/4 β), 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 λάθη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Εκμεταλλεύθηκε για ακόμα ένα παιχνίδι την δυνατή της έδρα. Η Μπάμπεργκ είχε καλύτερα ποσοστά στα δίποντα (58%/52%), 3 περισσότερα ριμπάουντ και πολύ μεγαλύτερο πάθος στην 4η περίοδο και έτσι έφτασε στη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπράντλεϊ Ουοναμέικερ, ο οποίος στα 27 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ έκανε τα πάντα. Είχε 25 πόντους (8/11 διπ, 1/6 τρ., 6/6 β.), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ και τελικό απολογισμό 34 στο index ranking της Ευρωλίγκας.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε πολύ χαμηλά επίπεδα κυμάνθηκε η απόδοση του Σεργκέι Μόνια, καθώς στα 24 λεπτά που αγωνίστηκε είχε μόλις 3 πόντους με 1 τρίποντο, 3 λάθη και 5 φάουλ. Μάζεψε ωστόσο 6 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Τρινκιέρι εκτέλεσαν άψογα τις οδηγίες του προπονητή τους, «έσφιξαν» πολύ την άμυνά τους (15π) και με εξαιρετική παραγωγικότητα στην επίθεση (28π) ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ τα πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα (58%), αλλά και τις 20 εύστοχες βολές, ενώ η Χίμκι το 88% από την γραμμή της «φιλανθρωπίας».

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι νικητές την αστοχία τους από τα 6,75μ. (6/18, 33%), ενώ η Χίμκι την αδυναμία της να βρει απάντηση στο ξέσπασμα της Μπάμπεργκ στα τελευταία 10 λεπτά.