Χαρακτήρας και «καθαρό» μυαλό έκριναν το ντέρμπι

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες σχολιάζει το σπουδαίο ματς στο ΟΑΚΑ, τη νίκη του Ολυμπιακού και επιμένει πως το μπάσκετ είναι παιχνίδι λαθών... και η ΑΕΚ έκανε τα περισσότερα.

Έχουν περάσει κάποιες ώρες από τη λήξη της αναμέτρησης και στο ΟΑΚΑ και ακόμη να καταλήξω αν νίκησε ο Ολυμπιακός την ΑΕΚ ή αν η ΑΕΚ έχασε από τον Ολυμπιακό.

Σίγουρα οι Πειραιώτες έδειξαν έστω και στο τέλος τον απαιτούμενο χαρακτήρα, αλλά για να συμβεί αυτό τους βοήθησε πολύ και η ΑΕΚ.

Στις δύο παρατάσεις οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να χάσουν. Ο Παπαντωνίου αστόχησε σε δύο εύκολες θεωρητικά βολές («εύκολες» από την άποψη πως δεν ήταν δύο πόντους πίσω η ομάδα του, αλλά ήδη βρισκόταν στο +2. Δεν είχε άγχος), έκανε δύο φορές παράβαση 24'', μία παράβαση 5'' σε επαναφορά μετά από τάιμ άουτ και πήρε και 2-3 κακές επιθετικέ επιλογές.

Το μπάσκετ είναι παιχνίδι λαθών και η ΑΕΚ έκανε τα κρισιμότερα στην αναμέτρηση.

Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα για να τα άφηνε όλα αυτά ανεκμετάλλευτα και βρίσκοντας βοήθεια από τον Μάντζαρη στην 2η παράταση παρέμεινε πρώτος στη βαθμολογία.

Αφού αναφέρθηκα στον γκαρντ του Ολυμπιακού να ανοίξω την παρένθεση και να πω τη γνώμη μου. Η ομολογουμένως άσχημη εικόνα του τις τελευταίες περίπου 45 μέρες πιστεύω πως του έχουν δημιουργήσει ψυχολογικό πρόβλημα. Δε γίνεται να ξέχασε να σουτάρει ή να τον περνάνε στην άμυνα με ευκολία. Θεωρώ πως τα 2/2 τρίποντα που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα θα είναι το «κλικ» που χρειαζόταν για την αγωνιστική του ανάκαμψη. Κλείνει η παρένθεση.

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν χάλια. Υπήρχαν περιπτώσεις ειδικά στα τρία πρώτα δεκάλεπτα που είτε θα δέχονταν καλάθι, είτε θα έκαναν φάουλ είτε θα έχαναν το αμυντικό ριμπάουντ. Σε εκνευριστικό βαθμό.

Ειδικά αυτό το κακό με τα ριμπάουντ. Η ΑΕΚ ανανέωσε 20 επιθέσεις χωρίς να έχει στις θέσεις «4» και «5» ούτε έναν αθλητικό παίκτη. Μαυροκεφαλίδης, Μαυροειδής, Σάκοτα και Μιλόσεβιτς δε φημίζονται για τις αλτικές τους ικανότητες και όμως η τετράδα αυτή πήρε 14 επιθετικά ριμπάουντ!

Πλάκα πλάκα η ΑΕΚ πρέπει να είναι δυσαρεστημένη από τους μόλις 16 πόντους από δεύτερη ευκαιρία. Λίγοι είναι για 20 επιθετικά ριμπάουντ. Βέβαια στέρησε 20 κατοχές μπάλας από τον Ολυμπιακό.

ΔΥΟ ΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ

Ο Ολυμπιακός δεν είχε «καθαρό» μυαλό στο παιχνίδι με εξαίρεση τη δεύτερη παράταση. Θυμάμαι δύο φάσεις που το επιβεβαιώνουν στο δικό μου μυαλό.

Η πρώτη είναι που γλιστράει ο Μπράουν, πέφτει κάτω, δεν έχει τι να κάνει τη μπάλα και ο Μάντζαρης τον σώζει βάζοντας τα χέρια του στη μπάλα. Οι διαιτητές σωστά έδωσαν διεκδίκηση, το βελάκι έδειξε ΑΕΚ και στα 2'' αντί ο Μπράουν να τα εξαντλήσει από το έδαφος και να πάρει την κατοχή ο Ολυμπιακός, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία από επαναφορά να βρουν καλύτερη επίλογο (πάντως έκαναν 24'').

Η δεύτερη είναι αλλαγή του Αγραβάνη με τον Χαντερ σε στιλ χάντμπολ. Δε μπορώ να εξηγήσω το συγκεκριμένο σκεπτικό του Σφαιρόπουλου. Και η ρημάδα η μπάλα τον τιμωρεί. Ο Αγραβάνης που είχε ήδη δεχτεί πολλούς πόντους, δίνει βοήθεια στον Παπαντωνίου (ακίνδυνος) και αφήνει ελεύθερο τον Λουκά (!) που ευστοχεί σε τρίποντο για το 87-83. Μέγα λάθος.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Η ΑΕΚ δικαιούται να αισθάνεται άσχημα γιατί έχασε 2-3 ευκαιρίες να πάρει μία σπουδαία νίκη. Όχι τόσο από βαθμολογική άποψη, αλλά γιατί θα «έψηνε» ακόμη περισσότερο τον κόσμο της και θα ανέβαινε κι άλλο η ψυχολογία της.

Ο Ολυμπιακός ακόμη και στα άσχημα «φεγγάρια» όπως τώρα, έχει τον τρόπο να πανηγυρίζει νίκες δείχνοντας χαρακτήρα.

ΥΓ: Το καλό για τον Ολυμπιακό είναι πως στο μοναδικό δύσκολο ματς που απομένει (Θεσσαλονίκη με Άρη) δε θα προέρχεται από ταξίδι αφού 4 μέρες νωρίτερα θα υποδέχεται στον Πειραιά τη Ρεάλ.

ΥΓ2: Δε γίνεται ο Χάκετ να μην είναι στο παρκέ στην πρώτη παράταση. Ο Μάντζαρης εκείνη τη στιγμή είχε 0/4 τρίποντα και είχε πρόβλημα στην άμυνα πάνω στον Μπράουν. Θεωρώ πως ο Ιταλός έπρεπε να παίζει.

ΥΓ 3: Η ΑΕΚ πήρε δύο τάιμ άουτ (ένα σε κάθε παράταση). Στην πρώτη σχεδίασε την επίθεση για τη νίκη στο 87-87 η οποία ήταν απαράδεκτη. Στην δεύτερη έκανε παράβαση 5'' στην επαναφορά ο Κατσίβελης.

ΥΓ 4: Ο Ολυμπιακός αστόχησε 7 φορές από τη γραμμή των βολών στις δύο παρατάσεις. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

ΥΓ 5: Οι διαιτητές δεν πήραν κάποια κρίσιμη λανθασμένη απόφαση, αλλά ήταν οι υπαίτιοι που δεν είχε ρυθμό η αναμέτρηση. Κάθε 30'' φρου και φρου. Έδωσαν 66 φάουλ συνολικά (34-32) και μόνο στο 40λεπτο έδωσαν 55! Μα 55 φάουλ σε 40 λεπτά ρε άνθρωποι;

ΥΓ 6: Κάτι αλλάζει στην Α1. Η άνοδος και σοβαρότητα που δείχνουν Άρης και ΑΕΚ, ο ενθουσιασμός και το καλό μπάσκετ που παίζει η Κηφισιά και ο Κολοσσός. Το πρωτάθλημα της Α1 σίγουρα έχει γίνει πιο ανταγωνιστικό και η απόσταση με τους δύο μεγάλους έχει μειωθεί. Στα playoffs ξεχάστε τις «σκούπες» στους ημιτελικούς.