ΑΕΚ - Ολυμπιακός 93-100 (pics)

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε σε 50', ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα στο τέλος και νίκησε την ΑΕΚ (νωρίτερα πέταξε ευκαιρίες να πανηγυρίσει αυτή) με 93-100. Καταπληκτικοί Σπανούλης (26π., 9ασ.), Μαυροκεφαλίδης (22π. 16ρ., 6ασ.) και Μπράουν (24π.).

ΑΕΚ και Ολυμπιακός έδωσαν τα πάντα για να επικρατήσουν, αλλά τελικά οι Πειραιώτες ήταν αυτοί οι οποίοι πανηγύρισαν μετά από δύο παρατάσεις (93-100). Νωρίτερα η ΑΕΚ απώλεσε ευκαιρίες να πανηγυρίσει και να χαρίσει το πλεονέκτημα έδρας στον Παναθηναϊκό.

Οι δύο προπονητές μπορεί να επιθυμούσαν σκληρή άμυνα, αλλά στην πρώτη περίοδο οι παίκτες τους δεν τους άκουσαν στο παραμικρό. Η ΑΕΚ ακούμπαγε συνέχεια τη μπάλα στα χέρια του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόταν την αδυναμία να μαρκάρουν Μαυροειδής και Μαυροκεφαλίδης στο pick & roll με τον Σπανούλη να σκοράρει και να δημιουργεί. Η ΑΕΚ με σερί έξι αναπάντητων πόντων προηγήθηκε με 22-21 (10΄).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κυριαρχία των γηπεδούχων στα επιθετικά ριμπάουντ (8 στο ημίχρονο) τη βοήθησε να σκοράρει με μεγάλη ευκολία. Οι 42 πόντοι παθητικό για τους Πειραιώτες ήταν απαγορευτικός αριθμός με την ΑΕΚ να προηγείται με 5 πόντους (42-37) λίγα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα.

Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ χάρη στον οίστρο του Μαλίκ Χέρστον, όμως στο στο 27΄ο Βασίλης Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ο αρχηγός των Πειραιωτών με ασίστ και δύο συνεχόμενα προσωπικά καλάθια έκανε το 55-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπράουν σκόραρε πίσω από τα 6,75 για το 68-66 (33'), αλλά στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Σπανούλης πέτυχε καλάθι και φάουλ (68-69) ξεκινώντας ένα σερί που κατέληξε στο 9-0 (68-75).

Οι γηπεδούχοι δεν εγκατέλειψαν την προσπάθειά τους και δικαιώθηκαν αφού εκμεταλλεύτηκαν τη φλυαρία των «ερυθρολεύκων» και ο Μπράουν με τρίποντο ισοφάρισε στους 77 πόντους. Κάτι που δεν κατάφεραν Σπανούλης και Όντομ (ανενόχλητος) με αποτέλεσμα να πάει το παιχνίδι στην παράταση.

Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Νώντας Παπαντωνίου είχε την ευκαιρία να στείλει την ΑΕΚ στο +4, αλλά έκανε 0/2 βολές και ο Σπανούλης με 2/2 πήγε το ματς στην δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο επιπλέον πεντάλεπτο ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε 2/2 τρίποντα, η ΑΕΚ έχασε τη συγκέντρωσή της κάνοντας κακές επιθέσεις και λάθη με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να φύγει με τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε τέτοιο ματς μικρές λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ δεν είχε συγκέντρωση (0/2β. Ο Παπαντωνίου, παράβαση 5'' σε επαναφορά και δύο παραβάσεις 24''. Ο Ολυμπιακός είχε «καθαρό» μυαλό κι έδειξε χαρακτήρα παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ.

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στις ασίστ (15-20), στα λάθη (14-9) και κυρίως βρήκε πολλούς πόντους από τα λάθη της ΑΕΚ (10-26).

Οι γηπεδούχοι έκαναν πάρτι στα ριμπάουντ (47-37) εκ των οποίων τα 20- ήταν επιθετικά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης σε 40:04 είχε 26 πόντους (4/7δ., 2/6τρ., 12/17β.), 9 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 4 λάθη.

Κομβικός ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 2/2 τρίποντα στην δεύτερη παράταση ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Κώστας Παπανικολάου (14π. kαι 23 ranking)

Για την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης (22π., 16ρ., 6ασ., σε 38:24) και Μπράουν (24π.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Από τους νικητές ο Δημήτρης Αγραβάνης σε 8:46 είχε 2 πόντους (1/1δ., 0/3τρ.) αλλά κυρίως δεχόταν συνέχεια καλάθι από τον παίκτη που μάρκαρε.

Από την ΑΕΚ ο Μαρκ Κάρτερ σε 11' δεν έκανε το παραμικρό ενώ ο Νώντας Παπαντωνίου σούταρε 0/2 βολές σε κρίσιμο σημείο και έχασε ευκαιρία να χαρίσει ενδεχομένως τη νίκη στην ομάδα του.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης το τρίποντο του Μπράουν με το οποίο ισοφάρισε η ΑΕΚ.

Στην πρώτη παράταση οι 0/2 βολές του Παπαντωνίου με το σκορ (87-85 και 22'' να μένουν) και οι 2/2 του Σπανούλη.

Στην παράταση που έκρινε το ματς τα 2/2 τρίποντα του Μάντζαρη και ειδικά το δεύτερο που έκανε το 91-94.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τη μάχη που έδωσε απέναντι σε μία πιο ποιοτική ομάδα και το πόσο κοντά έφτασε σε μία σπουδαία νίκη.

Ο Ολυμπιακός τη νίκη και τίποτα άλλο αφού για μία ακόμη φορά δεν έπαιξε όσο καλά μπορεί.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα λάθη στο τελευταίο πεντάλεπτο. Παιδικά (δεν έβαλε τη μπάλα σε επαναφορά, δύο φορές έληξε ο χρόνος επίθεσης).

Οι Πειραιώτες τα 20 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και φυσικά την άμυνα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-39, 61-62, 77-77, (α' παρ.) 87-87, (β' παρ.) 93-100