Κόροιβος - Κολοσσός Ρόδου 68-71

Τη δεύτερη σερί του νίκη πανηγύρισε ο Κολοσσός που επικράτησε δύσκολα του Κοροίβου στην Αμαλιάδα με 71-68 και σκαρφάλωσε ακόμη ψηλότερα στην κατάταξη.

Η ομάδα της Ρόδου έκανε ένα ακόμη μεγάλο βήμα για την επίτευξη του στόχου της, που είναι η είσοδος στα playoffs, καθώς πέτυχε την 10η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οι Ροδίτες έπιασαν την Κηφισιά και τον ΠΑΟΚ στην 5η θέση με τις ομάδες να έχουν ρεκόρ 10-12.

Αντίθετα, ο Κόροιβος γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα του και πλέον, με ρεκόρ 7-15, βρίσκεται στην 3η από το τέλος θέση μαζί με το Λαύριο, το οποίο όμως υπερτερεί γιατί έχει κερδίσει στο μεταξύ τους παιχνίδι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός μπορεί να είχε χειρότερα ποσοστά ευστοχίας στα εντός πεδιάς (44%/42%) από τους γηπεδούχους, ωστόσο ήταν αρκετά πιο εύστοχος στις βολές (25/30, 83%) και είχε 3 λιγότερα λάθη. Αμφότερες οι δυο ομάδες είχαν από 11 ασίστ, 11 κλεψίματα και από 1 κόψιμο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Το... ματς της ζωής του έκανε ο Τρέβορ Ρέλεφορντ. Ο Αμερικανός παίκτης των φιλοξενούμενων σταμάτησε στους 35 πόντους με 8/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 13/14 βολές. Είχε επίσης 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Χάρις του Κοροίβου, που σε 21 λεπτά είχε 4 πόντους με 2/5 προσπάθειες, 3 λάθη και 5 φάουλ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αντεπίθεση διαρκείας του Κολοσσού στο δεύτερο ημίχρονο, όπου πέτυχε 19 πόντους (47-28) περισσότερους από τον Κόροιβο και έτσι έφτασε στη νίκη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός τη νίκη που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στα playoffs, ενώ ο Κόροιβος την εμφάνιση του Βασιλόπουλου που είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδες τα πολύ χαμηλά ποσοστά από τα 6,75μ. Ο μεν Κολοσσός σούταρε με 23% (4/17), ενώ ο Κόροιβος με 26% (6/23).